Kocovina, jak jí předejít a vyléčit

Určitě není správné prosazovat nadměrné pití alkoholu, nicméně se závěrem prázdnin přichází také poslední garden party, jejichž atmosféra nás natolik uchvátí, že nebudeme moct odhadnout tu správnou míru.

Kocovina jako taková je komplexní označení všech vedlejších účinků, které na nás nadměrná konzumace alkoholu má. Projevuje se často bolestí hlavy, žízní, citlivostí na světlo i hluk, nevolností a celkovou slabostí. Celé je to důsledkem odbourávání alkoholu v těle, které provází značná dehydratace a úbytek a nedostatek minerálů a vitamínu v těle.

Přinášíme 10 tipů na to, jak kocovině předejít a jak jí vyléčit (nebo ji alespoň zmírnit).

Den D: Kocovina – jak jí předejít

  1. Nikdy nepijte na lačný žaludek. Pokud nemáte čas se úplně vydatně najíst, nahraďte jídlo alespoň nějakými mléčnými výrobny (mléko, jogurt) nebo před odchodem z domu zakousněte alespoň sušenku či kousek sýra.
  2. Omezte množství šumivých nápojů (sekt, šampaňské, šumivé koktejly).
  3. Před ukončením večírku a odchodu z party se vyhněte tmavým destilátům (brandy, whiskey, rum), které způsobují vyšší produkci tzv. kongenerů, což jsou vedlejší produkty kvašení, které dává alkoholickým nápojům jejich barvu a chuť.
  4. Alkoholické nápoje prokládejte dostatečným množstvím vody.
  5. Omezte kouření.

Den poté: Kocovina – jak jí vyléčit

  1. Vyprošťovák je jen mýtus, samozřejmě, že po požití dalšího alkoholu se Vám může ulevit, je to ale jen díky tomu, že nový přísun alkoholu na chvíli zastaví rozkladné procesy ve Vašem těle, ve skutečnosti si tím jen posunete trápení. Vyprošťovák sice utlumí příznaky aktuální kocoviny, ale zároveň vyčerpá poslední rezervy organizmu. Navíc vzniká kombinovaná otrava (etanol + acetaldehyd) s daleko horšími pozdějšími následky.
  2. Další den je také důležité tělo dostatečně hydratovat. Kokosová voda, iontové nápoje nebo čistá voda jsou vhodnými prostředky, jak navrátit tělu sílu. Existuje také tzv. „rehydratační“ drink, kdy ve sklenici vody rozpustíte lžíci cukru a lžičku soli a poté tento nápoj upíjíte pár hodin po probuzení.
  3. Do organismu je nutno dodat také cukr, je proto vhodné pít nejrůznější ovocné šťávy. Důvodem je hlavně to, že játra, kde se cukr tvoří, mají aktuálně na práci odbourávání alkoholu. Výborným detoxikačním prostředkem je med.
  4. Někomu cola po ránu opravdu pomůže, nicméně kofein jako takový je spíš látkou, kterou je třeba druhý den omezit, přestože umí tlumit únavu. Přílišné množství čaje nebo kávy totiž může způsobit větší dehydrataci než sám alkohol.
  5. Dalším účinným způsobem, jak nahradit ztracené vitamíny a minerály, je vydatná snídaně. Taková miska cereálií obsahuje značné množství kyseliny listové a železa.
  6. Vyhněte se aspirinu nebo ibuprofenu, ten sice zastaví bolest hlavy, ale podráždí už tak pochroumaný žaludek. Ten je možné zklidnit bylinkovými odvary z máty, heřmánku nebo zázvoru.
  7. Jděte na procházku, protože kyslík rychleji zlikviduje metabolity alkoholu.
  8. Vyspěte se.

A jak léčí kocovinu po celém světě? Zde je podrobný přehled zázračných nápojů proti kocovině:

  • tradiční: vaječný žloutek, 1 lžíce šťávy z citronu, 1 lžíce worchesteru, špetka pepře
  • americký: vaječný žloutek, 1 lžíce worchesteru
  • nizozemský: pivo
  • polský: kyselý lák z okurek
  • italský: káva
  • francouzský: káva se špetkou soli
  • isotonický: voda, 1 lžíce cukru, 1 lžička soli
  • islandský: voda, 1 lžíce medu, 1 lžíce jablečného octa
  • rumunský: polévka z hovězích drštěk, červené řepy, smetany a octa
  • čínský: silný zelený čaj
  • britský: směs fazolí, vajec, slaniny a klobásy
  • léčivý: léky na nevolnost, voda
  • germánský: sleď nakládaný s hořčičným semínkem a jalovcem
  • hedonistický: zázvorová limonáda, 1 lžíce šťávy z limetky, 6 lžic brandy, 6 lžic ginu

kocovina

Zdroj(e) informací a obrázků: BBC Good Food, Celostní medicína, Alkoholik, Hampton Roads, Pixgood, Brookston Beer Bulletin, Strength To Awaken