10 tipů, jak zvládnout práci z domova

home-office-336377_1280

Práce z domova s sebou nese nekonečno výhod, ale samozřejmě také má svá úskalí. Přestože máte na první pohled pocit, že stíháte tisíc věcí najednou, opak může být pravdou. Přeci jen jste doma, nikdo Vás nevidí a nehlídá a Vy jste svým pánem.

I když pracujete doma, chce jistou organizaci, chce to pár pravidel, podle kterých se řídit, abychom byli stejně produktivní jako na pracovišti, ale abychom zároveň čerpali ze všech benefitů, které práce z domova přináší.

Pravidlo 1

Pyžamo je báječná věc, pohodlné oblečení, ze kterého se Vám ráno nechce. Jenže pyžamo je určeno zcela výhradně na spaní (s výjimkou nemoci). Každý den se proto oblečte a upravte, i když budete pracovat doma, stačí pohodlné domácí oblečení, nicméně už jen to, že svůj mozek přesvědčíte o tom, že je třeba vyměnit spací úbor za denní, Vás nastartuje.

Pravidlo 2

Postel není nejlepší místo pro práci, v kombinaci s počítačem je nepohodlná a nezdravá pro Vaše záda a navíc neumožňuje dostatek potřebného prostoru. Ve svém bytě či domě si vytvořte (byť dočasné) pracovní místo, odkud budete vše vyřizovat. Nemusíte mít celý pokoj určený jen pro domácí kancelář, stačí malý a vyhraněný prostor jen pro Vás a Váš počítač. Podívejte se třeba na tyhle domácí pracovní kouty!

Pravidlo 3

Práce z domova neznamená pracovat non-stop. Pokud Vám to nebylo určeno dopředu, stanovte si vlastní pracovní dobu.

Pravidlo 4

Pokud netoužíte po pevné pracovní době, využijte možnost být flexibilní. Ráno si zajděte procházkou na menší nákup nebo na úřady či vraťte půjčené knihy z knihovny. Jestli jste spíš ranní ptáče, nastartujte pracovní den už dopoledne a večer se zajděte zrelaxovat do sauny nebo do divadla.

Pravidlo 5

Pracovat doma znamená, že nejste v podstatě povinni opustit vlastní byt. Věřte, že na konci pracovního týdne se nebudete cítit úplně nejlépe. Pokud máte psa nebo chodíte pravidelně běhat, problém je vyřešen, pokud ne, i přesto se zkuste donutit minimálně ke krátkým procházkám. Načerpejte čerstvý vzduch, provětrejte myšlenky.

Pravidlo 6

Být doma znamená také v jisté smyslu ušetřit. Pokud nejsme fanoušky dovážkového jídla, vaříme si ze zásob a neutrácíme v obchodech, které cestou z práce domů potkáme. Nejlepší způsob, jak začít šetřit. Zkuste třeba šetřící plán na rok 2015, ještě není pozdě začít.

Pravidlo 7

Pokud pracujete z domova pravidelně, nevyhýbejte se setkání s lidmi. Zvěte je k sobě na večeře nebo choďte společně do restaurace či kina.

Pravidlo 8

Pracovat z domova neznamená být o hladu, dodržujte pravidelné svačinky nebo zobejte ovoce a oříšky. Energii naberete třeba ze svačinek s mandlovým máslem, ze sušeného ovoce nebo zeleniny.

Pravidlo 9

Zorganizujte si práci, napište si seznam, co je třeba udělat s prioritou a co je možné odložit na později. Zkuste také metodu GTD.

Pravidlo 10

A co je nejdůležitější, udržujte kolem sebe pořádek, není nic horšího než chaos a zmatek na Vašem pracovním stole. Před koncem každého pracovního dne ukliďte nádobí, nepotřebné papíry.

Zdroj(e) informací a obrázků: cupcakesandcashmere, foter, ademasnopuedonadar, new-home-designideas, seedsbdc

Sdílet článek