Speciální nizozemská vesnice HOGEWEYK na adrese Heemraadweg 1, 1382 GV Weesp

Hogeweyk-Weest-huisjes

Hogeweyk je speciální „vesnička“ nedaleko nizozemského Amsterdamu, která byla vytvořena se speciálním účelem. Není to obec v tom pravém slova smyslu, byť v ní nic obvyklého nechybí.

V Hogeweyku, který slouží jako sanatorium, žijí pacienti s Alzheimerovou chorobou, kteří již trpí počáteční nebo rozvinutou demencí, a proto mají velký problém s orientací i ve známém prostředí.

Vesnička je koncipována tak, aby pacienti žili i nadále v úplně běžném prostředí, které známe z každodenního života.

2

3

Nechybí tak kavárny a restaurace, obchody s potravinami a samozřejmě domy, kde pacienti bydlí.

Tito pacienti si v mysli uchovávají spousty vzpomínek, krátkodobá paměť jim neslouží moc dobře, a proto se v prostředí, kde se nic nemění, cítí bezpečně a je jim tu vše známé. Tím pádem mohou žít poměrně samostatně.

V pečovatelském domě je vytvořeno několik skupin po sedmi obyvatelích, kteří mají společné zájmy nebo styl života. Design a dekorace jejich domova a okolí přesně odpovídá tomu, na co byli dosud zvyklí.

4

  • Řemeslníci: Obyvatelé této části jsou hrdí na své řemeslo a milují také konverzaci o něm. Atmosféra je příjemná, dispozice domu pevné a tradiční. Každý týden se peče staromódní jablečný koláč nebo dort a s vařením tradičních holandských jídel si obyvatelé domu vzájemně vypomáhají.
  • Křesťani: Náboženství je ústředním bodem tohoto domu. Modlí se, poslouchají duchovní hudbu a pravidelně navštěvují bohoslužby. Jídla jsou připravována jednoduše dle holandské kuchyně, nechybí však ani pití kávy či čaje a konzumování sušenek.
  • Umělci: Umění, kultura a literatura jsou zde na prvním místě. Obyvatelé si s oblibou čtou knihy nebo noviny a chodí do divadla, kina, muzeí a na koncerty. Každý den se podává bohatá snídaně, zatímco oběd je střízlivější záležitost. U večeře se sedí tak dlouho, dokud si všichni nesdělí své zážitky.
  • Vysoká životní úroveň: Tenhle dům je spojen s nóbl lidmi z vyšší třídy. Obyvatelé zde žijí podle etikety, navštěvují pravidelně koncerty klasické hudby a pořádají brunch nebo čajové dýchánky. Velká pozornost je věnována vzhledu a interiéry domu jsou klasické a vkusné. Stravování je považováno za společenskou událost a dbá se na prezentaci jídel. Obyvatelé upřednostňují francouzskou kuchyni a stejně tak se rádi stravují v restauraci.
  • Tradiční domácnost: Péče o rodinu a každodenní úklid a vaření, to jsou hlavní úkoly těchto obyvatel. Každý, kdo se na to cítí, může pomoct při skládání prádla nebo loupání brambor, které se podávají s masem a čerstvou zeleninou. Tento dům je útulný a má vřelou atmosféru. Narozeniny slaví tradičně s kávou a zákuskem.
  • Indonésie: Vzpomínky na Indonésii jsou sdíleny mezi obyvateli pomocí filmových záznamů, fotografií, hudby i kadidla. Tito lidé chodí často na trh Pasar Malam nebo do indonéského klubu. Obyvatelé jedí dvě teplá jídla denně v tradičním nádobí.
  • Aktivní život: Obyvatelé sdílejí štěstí i smutek a mají rádi velkou společnost. Jsou to extroverti, kteří milují výlety do zoo, zábavních parků, divadel a bazénu. Když už zůstanou doma, hrají společenské hry. Večeří se společně, často se podává maso, brambory a zelenina.

5

6
Obec má vše, co její obyvatelé potřebují, od vlastních domů, zahrad a parků až po restaurace, bary nebo divadla.

7
Nemusíte se bát, že jsou pacienti ve vesničce zcela bezprizorní, samozřejmě zde funguje kvalifikovaná péče, tedy sestry, které jsou v případě potřeby připraveny pomoct. Podle některých souvisejících výzkumů se navíc život v Hogeweyku podílí na větší psychické pohodě pacientů a také na menší spotřebě léků.

8

9

11

V Hogeweyku se v současné době nachází 152 obyvatel, ale dozajista existuje dlouhý seznam čekatelů, kteří by zde chtěli žít také.

Zdroj(e) informací a obrázků: distratify, hogeweyk.dementiavillage, netherlands tourism

Sdílet článek