Podzim je čas honů

myslivecké potřeby

Možná jste právě složili myslivecké zkoušky, získali zbrojní průkaz a netrpělivě čekáte na svůj první úlovek. Doufejte, že nervozita brzy opadne a vaše kulovnice netrefí pouze myslivecké klobouky kolegů a kolegyň v zeleném.

Lovecké zbraně míří na úlovky

Během září se nejčastěji pořádají hony na divoké kachny. Některá sdružení si je odchovají vlastními silami. Během jednoho honu se pořádá i několik lečí na různých rybnících. Nikomu z přítomných nechybí myslivecké oblečení, zbraně a střelivo. Na kachny se využívají brokovnice. K dávným zvykům patří posílání pozvánek k lovu. Pokud se myslivec nehodlá zúčastnit, včas se omluví. Každoročně se zvou i hosté z jiných sdružení, ale také ze zahraničí. Ani pozvaným nechybí vhodné myslivecké potřeby a lovecké oděvy. Před zahájením se pronese řeč na uvítanou, představí se program. Nechybí ani poučení, jak dodržovat bezpečnost.

zbraně a střelivo

Lovecké oblečení kolem rybníka

Následuje rozdělení do skupinek a stanovení místa okolo vody. Neznamená, že když máte na sobě lovecké kalhoty a myslivecké čepice, můžete si střílet, jak se vám zrovna hodí. Panují zde pravidla. Například se během společného lovu nepraktikuje střílení na kachny na vodě, povoluje se pouze dostřelná rána, jestliže zrovna chybí schopný pes. Z dalších zvyků honů na drobnou zvěř lze zmínit zákaz střelby na zajíce v loži, bažantů a koroptví na zemi. Myslivec nestřílí na zvěř, která má blíž k sousednímu střelci. Když jde o stejnou vzdálenost, přednost dostává starší osoba nebo host. Lovecké potřeby je dobré mít v dostatečné zásobě, abyste nemuseli odejít ještě před koncem. Následně se zjistí, zda se vše obešlo bez zranění, spočítají se úlovky a zvolí se král a princ honu. Neobejde se to bez společného setkání v místní restauraci, kde se oslavuje, pije, večeří a probírají se nejrůznější historky.