Jeffery Deaver: Sběratel kostí (audiokniha, recenze)

Není na světě mnoho autorů, kteří vás dokáží zaujmout tak, abyste se s netrpělivostí čekali na jejich další knížku. Není mnoho autorů, kteří umí pracovat s dějem, napětím, drobnými detaily, které jakoby spolu nesouvisely a pak se do sebe zaklesnou jako správně zvolený šroubek s matičkou. Je málo autorů, kteří dokáží na několikahodinové scéně udržet spád a současně vás nechat čas od času vydechnout, ale ne zase tak, abyste knihu dobrovolně zavřeli, nebo jako v mém případě, vypnuli.

Jeffery Deaver přivedl na svět trochu netypického detektiva. Vlastně ani není detektiv, je to vědec, forenzní kriminalista, civilně ohledávač místa činu. Svým analytickým, logickým a vědeckým pohledem na případy, jež řeší, připomíná trochu slavného Sherlocka Holmese. Deaverův hrdina se jmenuje Lincoln Rhyme a je kvadruplegik. Byl zraněn při ohledávání místa činu a nyní dokáže ovládat jeden prst a svaly od ramen výše, včetně mozku. Na štěstí pro New York i čtenáře ve 150ti zemích světa, kde se knihy o tomto geniálním kriminalistovi prodávají. Přestože knihy o Lincolnu Rhymovi se točí v podstatě stále o tom samém – soudních vědách, jeho zdravotním stavu a nezvyklých kriminálních případech, jsou i dnes, kdy jejich série dosáhla již 11 knih, stále stejně napínavé a stojí za to si je přečíst.

Přestože mám již téměř celou sérii přečtenou, když mi v mobilu pípla zpráva o tom, že nakladatelství OneHotBook vydalo první z řady knih o Lincolnu Rhymovi ve formě audioknihy, mnoho jsem neváhal.  Jmenuje se Sběratel kostí, a pokud vám už teď zní v hlavě výstražné alarmy, kriminalista, kvadruplegik, New York, kosti, pak ano, jste na správné stopě, pod stejným názvem běžel v kinech před lety i stejnojmenný film. Sběratel kostí, kde se hlavní role postiženého kriminalisty zhostil Denzel Washinghton a Amélii, Lincolnova doktora Watsona, neboli předsunutou ruku, nohu, čich, uši i oči, hrála sexy Angelina Jolie. Nevím, jaký dojem na vás samotný film zanechal, já osobně byl, znaje knižní předlohu, trochu zklamaný.

Plakát k filmu Sběratel kostí
Plakát k filmu Sběratel kostí

 

Film vs. kniha/audiokniha

Chápu, že na rozdíl od knihy (čtená audiokniha má lehce přes 12 hodin), stěsnat košatý příběh do necelých dvou hodin je těžké, ale v tomto případě bylo filmařské licence možná až moc. Změny jmen či příjmení hrdinů (až na Lincolna) byly tím nejmenším. Za trochu nepochopitelné pak lze považovat změny pohlaví, kdy se z knižního ošetřovatele Thoma se stala ošetřovatelka Thelma (možná proto, aby se v titulkách mohlo objevit další hvězdné jméno – Queen Latifah). Bezdůvodné jsou i změny jmen hrdinů – co je třeba špatné na příjmení Sachsová, když navíc německý pra-pra-pra-původ hrdinky rezonuje v citlivé scéně, kdy v knize zachrání německou oběť (což se ve filmu vůbec neobjevilo). Že z bílého kriminalisty udělali filmaři Afroameričana lze možná chápat také jako jakousi úlitbu politické korektnosti a době, v níž byl film natočen (1999). Mnohem horší však je, že vlastně celá zápletka tak trochu ztratila na logice, když si filmaři vybrali za padoucha vlastně úplně někoho jiného, než kdo byl (dlužno dodat logičtěji i pochopitelněji) pachatelem v knize. Dost ale o rozdílech mezi knihou a filmem. Spíš jsem se o tom zmínil v tom smyslu, že pokud vás samotný film moc nezaujal (na ČSFD má průměrných 69%), nebojte se, kniha a v našem případě audiokniha do podobného průměru nezapadne.

Obálka prvního vydání knihy, dnes již bohužel vyprodána
Obálka prvního vydání knihy, dnes již bohužel vyprodána

 

Děj

Samotný děj knihy začíná napínavě, pochůzkářka Amélie Sachsová, krásná žena, na první pohled možná trochu nehodící se do drsného světa policie, má svůj poslední den ve službě na ulici, už se vidí v teple kanceláře na odboru styku s veřejnosti, když nalezne nedaleko kolejiště ze země trčící ruku s prstem sedřeným až na kost. K ruce patří tělo zahrabané pod vrstvou štěrku a kamení. Přestože se dosud s ničím podobným nesetkala, vlastně ani s mrtvolou, Amélie zachová chladnou hlavu, ochrání místo činu, i za cenu zablokování dopravy v části města, kde se v e stejnou chvíli koná velká politická událost a tím na sebe jednak upozorní své nadřízené (negativně) a jednak Lincolna Rhyma (pozitivně). Policistka, která je schopná zastavit dopravu a vlak, proto, aby zabránila kontaminaci místa činu, je pro něj tím ideálním adeptem a partnerem pro ohledávání míst činu skrze sluchátka a mikrofon. A tak se začíná odehrávat složitý vztah dvou rozdílných a přitom si tolik podobných hrdinů. Krásná policistka, zklamaná z mužů, kteří v ní vidí jen sexuální příležitost a postižený policista, který sice může mít sex, ale vlastně z něj nic nemá. Nebudu však příliš prozrazovat zápletku a děj knihy, už vůbec její překvapivé vyústění a nechám zakryté i to, jakým směrem se bude do budoucna v dalších dílech vyvíjet vztah Lincolna a Amélie, i když to už možná tušíte, a vrátím se zpět k audioknize.

lewis_podklad

Interpretem je Jan Vondráček (na úvodní fotografii z domovského divadla v Dlouhé), jeho hlas můžete znát třeba z úst Patrika Janea ze seriálu Mentalista nebo z TV Prima jako Aganta 47 ve stejnojmenném filmu. Přiznám se, že jsem se nejprve trochu bál. Možná zmlsaný skvělým Hynkem Čermákem coby norským Harrym Holem z Jo Nesbových kriminálek nebo Martinem Stránským a jeho Stevem Jobsem nebo Stoletým staříkem. A musím se Janu Vondráčkovi omluvit. Jeho přednes ke knížce sedí. Hlas zvolený dobře, a líbila se mi i hudba, která se k textu hodí. Možná předělů by mohlo být i víc, jednou dvakrát jsem měl pocit, že by si přechod mezi jednou scénou a druhou zasloužil nejen změnu dikce interpreta, ale možná i nějakou tu hudbu, možná k nastolení atmosféry, možná k drobnému nádechu čtenáře. Jako celek je však audiokniha povedená a přiznám se, že jsem docela netrpělivý, až mi v mobilu cinkne nová zpráva o tom, že vyšel další Lincoln Rhyme…

Audioknihu můžete zakoupit na webu Audiotéky, kniha v tištěné podobě je v prvním vydání bohužel vyprodaná, aktuálně je k dostání nejnovější dotisk.

Poslechněte si ukázku

Zdroj: http://audioteka.cz/sberatel-kosti,audiokniha.html