Patříte-li mezi uchazeče o zaměstnání nebo zaměstnance, kteří se zajímají o detaily své pracovní doby, určitě jste se setkali v loňském roce s termínem fond pracovní doby 2017. V loňském roce to bylo stejné jako letos, to znamená, že stále zákoník práce fond pracovní doby nezná. Fond lze vyměnit za pracovní plán, jenž je klíčovým a zároveň neformálním rozvrhem pro zaměstnavatele.
Plánovací kalendář s mnoha údaji
Fond pracovní doby velmi úzce souvisí s pojmem plánovací kalendář, v němž nechybí přehled pracovního týdne. Mimo jiné se tam zobrazuje počet odpracovaných dní i hodin za měsíc, čtvrtletí, pololetí nebo celý rok. Plánovací kalendář většina zaměstnavatelů využívá právě kvůli týdenní pracovní době, jež bývá obvykle 40 hodin, to znamená osm hodin denně plus zákonem stanovená přestávka.
Je-li pro vás atraktivní práce na částečný úvazek, bude se celková doba strávená v zaměstnání krátit. Na zkrácenou pracovní dobu ale mají nárok též těhotné ženy, osoby pečující o dítě mladší patnáct let. Možnost zkráceného pracovního úvazku je tedy zajímavá především pro studující nebo maminky po mateřské dovolené, jimž není umožněno vrátit se do zaměstnání v plném nasazení. Stále ale existují společnosti, jež mají týdenní pracovní dobu rozvrženou rovnoměrně i nerovnoměrně na 37,5 hodin.
Práce přesčas se projeví na vaší výplatní pásce
Jeden rok nabízí 250 pracovních dní, což znamená celkem 2000 pracovních hodin. Budeme-li do pracovního roku počítat i práce přesčas o víkendu, navyšuje se počet pracovních hodin na 2080. Z toho jasně vyplývá, že fond pracovní doby podle plánovacího kalendáře není rozhodujícím faktorem a je třeba sledovat aktuální ustanovení v zákoníku práce.
Zvláštním plánovacím kalendářem se pak řídí firmy s nepřetržitým provozem a stejně tak sezónní činností. Vždy ale musí být dodržena zákoníkem práce stanovená délka pracovních hodin a směn. Proto zaměstnanci pracující na směny potřebují odpočívat a jejich pracovní doba je speciálně upravena.