Stěny schodiště často nesou stopy po používání. Proto by měly být realizovány tak, aby se zabránilo jejich viditelnému opotřebení. To ovšem neznamená, že musí být rovné, ploché či jednobarevné. Podívejte se spolu s námi na možnosti, které nabízí přírodní kámen a vytvořte si s jeho pomocí originální a funkční obklad stěny schodiště.
Obklad, který chrání stěnu
Pokud máte malé děti, víte, že nejvíc si jejich hravost odnesou právě stěny. Otisky dětských prstů, čmáranice od barviček, ale i rozličné šmouhy či škrábance – to jsou typické značky na malovce schodiště. Obklad takto namáhaných stěn je proto logickým řešením.
Na rozdíl od běžně používaných obkladů má obklad na zeď z přírodního kamene několik předností. Představuje minimální nároky na údržbu, je barevně stálý, ekologický a trvanlivý. Navíc je přirozeně odolný vůči otěru a chrání stěny před poškozením. Kombinace, kterou tvoří obklad na zeď z přírodního kamene a dřevo, patří mezi nejefektnější. Modernějšího vzhledu zase dosáhnete spojením kamenného obkladu na stěnu a skla.
Jaké druhy kamenných obkladů známe
Podle vzhledu rozdělujeme kamenné obklady na tři základní skupiny: nepravidelné štípané obklady, formátované obklady a velkoformátové obklady. Na obklad stěny schodiště se zvyknou používat formátované obklady v podobě obkladových panelů nebo řezaných pásků z travertinu, mramoru, břidlice, gneisu, andezitu nebo kvarcitu.
Obkladové panely se nazývají také řemínkové panely a jsou slepeny ze 4 nebo 6 kusů. Použitím takového obkladu na zeď v bílé barvě dosáhnete vizuálního zvětšení prostoru a prosvětlení tmavšího schodiště.
TIP: Inspirujte se fotkami ze sociální sítě Pinterest nebo v galerii společnosti Stonetra.
Řemínkové panely mají přírodní – štípaný povrch, řezané strany a zadní část. Jejich výhodou je, že po nalepení je už není třeba spárovat. Díky přesnému naříznutí je jejich montáž velmi jednoduchá. Příkladem je mramorový kamenný obklad šedočerné barvy s leštěným povrchem, který se třpytí na slunci. Jeho aplikací získá interiér patřičný nádech luxusu a nevšednosti.
Velkoformátové obklady jsou nařezány na velké desky o rozměrech od 30,5 cm x 61 cm, 61 cm x 61 cm až po 60 cm x 120 cm. Jejich tloušťka se pohybuje od 1 cm do 3 cm a lze si vybrat z nabídky více povrchových úprav. Jedná se o leštěný, matný tvz. podlesk, omílaný nebo antik – kartáčovaný povrch. Tento typ obkladu představuje také řezaný obklad z kvarcitu Deoli Green zeleně – šedé barvy s mírným kovovým leskem. Je charakterizován téměř rovným, mírně vrásčitým povrchem.
Rozličné barvy i styly obkladů
Fantazii při výběru kamenného obkladu na schodiště se meze nekladou. Existují luxusní třpytivé obkladové panely z mramoru, hladké travertinové či kvarcitové obklady s přírodním povrchem. Barvy takových obkladů jsou laděny do přírodních tónů a velmi snadno se kombinují s malovkou na ostatních stěnách. Oblíbené jsou také obklady z břidlice, vápence či andezitu.
Při volbě vhodného obkladu vždy přihlížejte k velikosti obkládaného prostoru, barvu okolních stěn a zařízení a samozřejmě k celkovému stylu, v jakém je domácnost laděna. Vybrat vhodný obklad na stěnu schodiště je náročný proces. Pokud se však rozhodnete pro obklad stěny z kamene, buďte si jisti, že svého výběru neprohloupíte.