Jak vybrat dětskou postýlku správně?

dětská postýlka

Jak vybrat bezpečnou dětskou postýlku? Není to až tak složité. Poradíme vám několik bodů, na které je dobré se při výběru zaměřit. Jaká postýlka je pro mé dítě nejvhodnější? Jak zjistím, zda je bezpečná? A na co bychom neměli zapomenout při výběru takové postýlky?

Víte, že miminko prospí až 16 hodin denně? Dítě v postýlce tráví spoustu času a proto byste její výběr neměli zanedbat. Při výběru dětské postýlky bychom měli dbát především na kvalitu materiálu a bezpečnost. Nejvhodnější materiál pro dětskou postýlku je masivní dřevo. Dětské postýlky z masivu jsou velmi stabilní a mají dlouhou životnost. Nejčastěji se vyrábějí z bukového nebo borového dřeva. Bukové dřevo je oproti borovému tvrdší a mírně odolnější.

Dalším kritériem při výběru postýlky je bezpečnost. Dětská postýlka by měla odpovídat evropským normám (EN 716), která říká, jaké parametry musí postýlka splňovat. Zde uvádíme seznam z několika nejdůležitějších:

· mezery mezi jednotlivými příčkami by měly být v rozmezí 4,5 – 6,5 cm,

· všechny šrouby a šrouby musí být správně a dostatečně zajištěny,

· označení maximální výšky matrace na vnitřní straně postýlky – například vyražená ryska,

· postýlka může mít několik poloh výšky roštu, ta nejvyšší však může být maximálně 30 cm od ložné plochy. od matrace k hornímu okraji bočnice

· přístupné otvory, díry a mezery mohou být do 7 mm nebo pak mezi 12 mm – 24 mm a nesmí být hlubší než 10 mm

· postýlka nesmí mít ostré rohy a hrany,

· tzv. řetízkový test – postýlka nesmí mít žádné výstupky, hroty ani ozdoby, za které by mohlo dítě uvíznout například dudlíkem, oběčením atp.

· má-li postýlka posuvnou bočnici, musí být zajištěna tak aby ji dítě samo nemohlo otevřít, způsoby zajišťovacích mechanismů musí být odlišné, pokud se zajišťovací mechanismy spouštějí stejně, pak od sebe musí být vzdáleno minimálně 85 cm

· Dětská postýlka by měla být také vhodnou povrchovou úpravu. Nejvhodnější jsou vodou ředitelné laky. Vodou ředitelný lak totiž vyhladí povrch postýlky a má vysokou barevnou stálost. Laky na bázi vnitra nebo syntetické látky nejsou pro dětské postýlky vhodné.

Sdílet článek