Jakou filtrační masku vybrat

Někdo chodí pracovat do kanceláře, jiný dělá venku na čerstvém vzduchu. Jsou ale i pracovníci, kteří se ve svém zaměstnání setkávají se škodlivinami, jež by jim bez ochrany dýchacích cest mohly zdravotní ublížit. V takovém případě musejí být vybaveni ochrannými pracovními prostředky, mezi které patří i filtrační masky. Jaký je jejich výběr na trhu?

Jaký je rozdíl mezi filtrační maskou a polomaskou

Když se podíváte na filtrační polomasky, určitě si všimnete, že chrání pouze dýchací cesty. U filtračních masek je navíc ještě ochrana očí. Polomasky jsou účinné proti prachu a výparům, jež obsahují látky, jako jsou sádra, mramor, mastek, dřevo, textilní vlákna, minerální vlna, azbest, uhlí a další. Chrání před prachem, který by jinak mohl v dýchacích cestách způsobit zdravotní problémy. Polomasky musejí splňovat normu EN 140:1998. Jejich součástí jsou i filtry.

Filtrační maska pro celodenní použití

V prostředí některých pracovišť je nutné chránit před škodlivinami nejen dýchací cesty, ale také zrak. V nich se používá ochranná maska proti prachu, která se díky lehkému a flexibilnímu designu přizpůsobí různým tvarům obličejů. Vybavená bývá filtrem a zpětným ventilem, který zajišťuje, že se uvnitř masky hromadí minimum vlhkosti. Aby maska na obličeji dobře držela, je opatřena lehkým protiskluzovým páskem. Ten je možné nastavit do čtyř poloh. Ochranná maska je navržena tak, aby se v ní mohlo pracovat po dlouhou dobu.

Jaké doplňky koupit k filtrační masce a polomasce

Aby filtrační maska a polomaska poskytovaly ochranu, je třeba v nich pravidelně měnit filtry. Ty jsou k dostání v sadách. Určitě užijete také speciální čisticí ubrousky a sprej pro čištění a údržbu, který vytváří suchý a bezbarvý ochranný film, zvlhčuje součásti, spoje a posuvné části a masku chrání před agresivními látkami. Jeho používáním se prodlužuje životnost masky.

Foto: https://www.wirpo.cz/