Jaká vybrat garážová vrata? Důležitý je zejména vjezd a prostor, který máte k dispozici

Když žijete v rodinném domě, bude nejspíš jeho součástí i místo pro automobil. Pro tento účel poslouží dřevěný přístavek nebo zděná garáž. U ní je třeba vyřešit vhodné zavírání pomocí garážových vrat. Jaká je na trhu jejich nabídka a podle čeho se orientovat při výběru?

Nová vrata pro vaši garáž

Právě jste si řekli, že by to chtělo nová garážová vrata? Tento problém vyřešíte poměrně snadno, když se proberete sortimentem, který je k dispozici. Správný typ vyberete podle toho, kolik volného místa je před samotnou garáží. Neméně důležité jsou i podmínky v interiéru garáže. Některá garážová vrata se otevírají před stavbou, jiné pod stropem nebo podél stěny. Určitě byste měli myslet na potřebnou izolaci vrat, aby se zamezilo úniku tepla z garáže.

Sekční vrata

Líbí se vám svislé otevírání vrat od garáže a jejich uložení pod stropem? Není to vůbec špatné řešení, protože tyto sekční vrata nabízejí dostatek místa v prostoru uvnitř i vně garáže. U tohoto typu vrat zaujmou tepelně-izolační vlastnosti formou elastického těsnění, jež je odolné vůči nepříjemným povětrnostním vlivům.

Rolovací vrata

Jestliže dáváte přednost jednoduché konstrukci, tak rolovací vrata jsou ta pravá pro vás. Na rozdíl od sekčních se narolují do boxu z hliníku, který je umístěný nad garážovým otvorem. Nezaberou proto tolik místa a vzniklý prostor využijete k uskladnění třeba zimní výbavy na hory. Konstrukci rolovacích vrat tvoří hliníkové lamely, mezi nimiž je PUR pěna. Nechybí jim ani kartáčové a pryžové těsnění, díky kterému je zajištěna tepelná izolace.

Posuvná a výklopná vrata

Posuvná vrata se otevírají do strany, takže pod stropem garáže je opravdu hodně místa. Aspoň budete mít kam uložit žebřík nebo sezónní věci z domácnosti. Při renovaci starých garážových vrat určitě využijete výklopná vrata ve vodících kolejnicích, která se otevírají jako jeden kus zajetím pod strop. Vyžadují poměrně hodně místa před garáží. Zároveň je nutné vzít v úvahu, že se jejich vestavbou zmenší průjezd do garáže.

Dvoukřídlá vrata

Klasikou mezi garážovými vraty jsou dvoukřídlá vrata. Působí tradičně a jejich vzhled je možné přizpůsobit vzhledu vchodových dveří. Oceníte u nich zejména to, že uvnitř garáže nezabírají žádné místo.