Stieg Larsson: Dívka, která si hrála s ohněm a nakonec i kopla do vosího hnízda (audiokniha, recenze)

V minulé recenzi prvního dílu trilogie Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy, jsem sliboval, že brzy napíšu i recenzi na další dvě pokračování. Je ti tady, mám za sebou téměř dvaatřicet hodin poslechu bezvadného přednesu z úst Martina Stránského. Přiznám se, že nejprve jsem chtěl napsat recenzi na druhý díl a třetí zvlášť, ale knihy, ačkoli byly vydány postupně, jsou tak poutavé a tak na sebe navazují, že je stojí zato číst v sousledu.

Druhý díl trilogie Milénium (nazvané podle domovského časopisu novináře Mikaela Blomkvista, který byl ústřední postavou zejména v prvním díle), se jmenuje Dívka, která si hrála s ohněm (audiokniha má 14 hodin 45 minut). Stieg Larsson zde odhaluje temnou minulost rebelky, geniální hackerky a tak trochu asociála Lisbeth Salanderové. Vysvětluje se zde její postoj k mužům a zejména těm s násilnými sklony, z čeho pramení a proč pro ni není nic nenormálního se za násilí mstít ještě větším násilím.

Pokud vám bude prvních několik hodin připadat oproti prvnímu dílu pomalejší a rozvláčnější, vydržte to, druhá část audioknihy vás vtáhne do děje tak silně, že budete mít problémy se od ní odrhnout a sundat sluchátka (posloucháte-li audioknížku podobně jako já v mobilní aplikaci). Nebudu zde prozrazovat hlavní rysy a zápletku, mimochodem dost nečekanou, jen řeknu, že Lisbeth se stane podezřelou z několikanásobné vraždy a díky své jinakosti a schopnosti zmizet z dohledu úřadů a zejména bezradné policie je hlavní (negativní) hrdinkou švédských novin a to nejen těch bulvárních. Probírá se zde její sexualita, dokonce je alokována do skupiny satanistických lesbiček, novináři lačnící po krvi se prostě nezastaví před ničím.

Ne, děti, nehrajte si s ohněm, nebo skončíte jako Lis…

Jen jeden jediný novinář nevěří v její vinu a tím je, kdo jiný, než „zasraný Kalke Blomkvist“. Právě on se vydá po kusých stopách a střípek po střípku skládá mozaiku skutečnosti. Objeví ještě větší tajemství, než čekal. Do pátrání se zapojí i další Lisiny přátelé, její milenka i spolubojovník z ringu, slavný boxer Paolo Antonio Roberto (reálná postava, který si ve filmu mj. zahrál sám sebe – pokud máte rádi vtipný a tvrdý týpky, jukněte na jeho Instagram). Lisbeth se nakonec ocitá tváří v tvář strůjci jejích nesnází, ale také sériovému vrahovi. Stíny minulosti se zhmotnily a Lisbeth se ocitá v pekle, tedy spíše v hrobě, s třemi kulkami v těle, z toho jednou v hlavě. jenomže. To by nebyla Lis, aby se z toho nějak nevykopala a to doslova. Jenomže ani její protivníci nejsou, přes svůj zdravotní stav, nebo v druhém případě právě díky němu, žádná ořezávátka, a tak boj ještě nekončí.

A právě v tomto okamžiku dobíhají poslední minuty audioknihy Dívka, která si hrála s ohněm. Naštěstí mám prozíravě hned v mobilu staženou i další. Nese název Dívka, která kopla do vosího hnízda (16 hodin 40 minut). Už z názvu je jasné, že opět pojednává o svéhlavé a nespoutané Lisbeth, přezdívané v Hackerské republice Wasp (Vosa).

3

Závěrečný díl Larsson z větší části umístil do nemocnice, kde se hackerka snaží dostat z velmi těžkých zranění. Snad na mne nebudete zlí, když řeknu, že se z toho nakonec dostane. A jak jinak, než s pomocí investigativního novináře, který tak všem svým kolegům opět vytře zrak a ukáže, že je Pan Novinář, obrátí celý příběh zcela naruby. Padouchové budou zabiti nebo pochytáni, ti hodní se ze svých ran vylížou a z Lisbeth se nakonec stane… Ale to bych už prozradil opravdu moc. Mnohem lépe bude, když si to vyslechnete sami.

Ukázka: Dívka, která si hrála s ohněm

Ukázka: Dívka, která kopla do vosího hnízda

Obě audioknihy můžete zakoupit na webu Audiotéky, knihy v tištěné podobě jsou k dostání  i v setu s dalšími zde a můžete je získat i jako eknihu tady a tady.

 

Zdroj: