Stieg Larsson: Muži, kteří nenávidí ženy (audiokniha, recenze)

Mikael Blomkvist. Ekonomický novinář, který původně nechtěl být ekonomickým novinářem a zpočátku své reportérské kariéry proslul díky odhalení lupičské bandy. I proto, v odkazu na dětského detektiva z pera Astrid Lindgrenové, byl kolegy z konkurenčních redakcí přezdívaný lehce posměšně „Kalle Blomkvist“.

Jeho příběh začínáme sledovat v jeden z nejhorší okamžik kariéry. Je obviněn, souzena a odsouzen za pomluvu, když v ekonomickém investigativní časopisu Milenium zveřejnil článek o bohatém a nepoctivém finančníkovi, který však, jak se ukázalo, však nebyl podložen pravdivými fakty. Mikaelova pověst je pošpiněna a on se z pohledu svých přátel zcela nepochopitelně nebrání. Složité situace, jak finanční (Mikael musí vedle tříměsíčního pobytu ve vězení uhradit finančníkovi vysokou pokutu jako odškodné), tak jeho touhy po pomstě, využívá hlava průmyslového impéria Henrik Vanger a dává mu nabídku, která se neodmítá. Pod zástěrkou psaní rodinné kroniky má odhalit, co se před čtyřiceti lety stalo s jeho neteří Harriet, která beze stopy zmizela z rodinné oslavy. Celé okolí se domnívá, že byla zavražděna, ale tělo se nikdy nenašlo… A tak Mikael, který nemá co ztratit, zahajuje na studeném ostrově kdesi v severním Švédsku své roční pátrání.

Tak ve stručnosti začíná napínavá kniha a také audiokniha Muži, kteří nenávidí ženy již zesnulého švédského spisovatele a novináře Stiega Larssona. Pokud je vám název povědomý a knihu nebo audioknihu doma nemáte, ano, pod stejným názvem jste měli šanci vidět dokonce dva filmy. Prvním byl švédský originál z roku 2009 režiséra Nielse Adrena Opleva se skvělou Noomi Rapace, švédskou herečkou islandsko-španělského původu v roli soukromé detektivky a hackerky Lisbeth Salanderové (úvodní fotografie). V druhém filmu, americkém remake režiséra Davida Finchera, který spatřil světlu světa jen o dva roky později, si zase hlavní roli Mikaela zahrál filmový James Bond Daniel Craig.

girl

Nebudu zde tentokrát srovnávat knižní předlohu s filmy. Nemá to moc smysl. Vlastně to ani nejde. Jak chcete srovnat čtrnáct a půl hodin čteného audia s hodinou a půl filmu? Těžko. Co vám však prozradím, i když budete vidět film těsně před poslechem audioknihy, možná budete vědět rozuzlení hlavního příběhu, ale i tak nebudete ochuzeni o skvělé a napínavé vyprávění v podání fenomenálního Martina Stránského. A možná si přitom uvědomíte, že jste ten hlas už někde slyšeli. Ironií osudu to je právě Martin Stránský, kdo ve švédském filmu nadaboval hlavního padoucha. Snad neprozradím moc, když řeknu, že Stránského hlas uslyšíte i v druhém filmu natočeném podle Larssonova druhého románu z edice Milenium a světe div se, opět z úst hlavního padoucha. Ale o tom až příště.

Muži-kteří-nenávidí-ženy-e1327953849956

Dnes bude stačit, když si do svých počítačů nebo lépe chytrých mobilů stáhnete první z knížek série Milénium Stiega Larssona. Jsou nahrané a v prodeji již všechny tři – vedle zmiňovaných Mužů, kteří nenávidí ženy také druhý díl trilogie Dívka, která si hrála s ohněm a poslední, která Larsson ještě před svou smrtí dokončil Dívka, které kopla do vosího hnízda (recenzi obou už chystám). Zatímco první se točila především kolem Mikaela, druhý a třetí díl sleduje zejména osudy jeho partnerky Lisbeth. Stieg Larsson měl napsanou synopsi dvou dalších pokračování, celkem plánoval deset knih, ty se mu však již nepodařily dokončit. Čtvrtou knihu série tak deset let od vydání původního díly napsal David Lagercrantz. Nese název Dívka v pavoučí síti, a protože nakladatelství OneHotBook vydalo nedávno i tuto knihu v audioverzi, už dnes se můžete těšit i na recenzi a srovnání této knihy s Larssonovou trilogií.

Audioknihu můžete zakoupit na webu Audiotéky, kniha v tištěné podobě je k dostání zde a mlžete ji získat i jako eknihu.

Zdroj: