7 zvláštních faktů o psech

Některé chování psů je zdánlivě nevysvětlitelné. Příkladem může být to, že pes rozpozná, když se jeho páníček vrací z práce domů, zcela bez problému rozliší zvuk auta nebo kroky. Dokáže být také empatický a vycítit, když je Vám smutno, nejste ve své kůži nebo jste nemocní. Dovede zachytit pachy a zvuky, které lidi přejdou bez povšimnutí (např. blížící se bouřka).

Psi mají vytříbené smysly a intuici…nebo alespoň ten jeden je doslova psí šestý smysl.

Tady je 7 zvláštních faktů o psech, o kterých jste možná ještě neslyšeli nebo si je neuměli vysvětlit.

Co to znamená, když se pes točí před spaním dokolečka?

Když se pes točí před spaním dokolečka, působí trochu jako blázen. Proč to dělá, proč si prostě rovnou někam nelehne? Nejedná se o žádný psí rozmar, ve skutečnosti jde o rituál sahající hluboko do psí historie, kdy si psi před spaním (ti divocí v přírodě) tvořili pod sebou „hnízda“ tím, že dupali po trávě. Tím také zanechali stopu a vzkaz pro další psy, že tohle území je již obsazeno. Pokud se pes často probouzí v noci a hledá místo, kam se uloží, ani zde se nejedná o legraci. Podobně jako kočky mění pozici, aby si udržely v teple a bezpečí všechny důležité vnitřní orgány před případnými predátory.

MUDr. Pan Pes

Psí nos je úžasná věc. Jeho vlhkost pomáhá psům regulovat tělesnou teplotu. Ale ještě více fascinující je, že pes může vycítit nemoc svého pána.
Předpokládá se, že každá lidská choroba „voní“ v důsledku různých chemických změn v lidském těle jinak. Pes může tyto drobné změny, kvůli našemu potu, vycítit a upozornit nás i na onemocnění jako je rakovina či cukrovka. Určitě už jste slyšeli o speciálním výcviku, při kterém se psi učí, jak rozpoznat blížící se záchvaty u pacientů s epilepsií a tím jim zachránit život.

Vlastní otisk „prstu“

V tomto případě nebude řeč tak úplně o otiscích prstů. U psů tuto unikátní funkci plní právě jejich nos, který má jemnou strukturu s různými čárami a nerovnostmi.

Jak vysoká je psí inteligence?

Samozřejmě nikoho nepřekvapí, že pes rozumí lidským slovům a příkazům. Pes dokáže rozpoznat celkem 165 slov, znaků a signálů. Z čistě lidského hlediska to znamená, že psí mozek dokáže fungovat na úrovni dvouletého dítěte. To by odpovídalo tomu, proč jsou stále tak hraví.

1

Pes jako mazlíček pro opice?

Pes je dozajista nejlepší přítel člověka, s tím by ovšem nemuseli souhlasit paviáni v Saudské Arábii, kteří pravidelně unáší malá štěňátka a následně vychovají tak, aby jim sloužili jako bodyguardi (zejména jako ochránci těch nejmladších) a také je chránili přes ostatními psi, kteří by je chtěli okrást o jídlo nebo jim dělat nemilou společnost.

Mají psi potní žlázy?

Samozřejmě, nejen lidé mají svůj specifický tělesný pach. Znáte tu „vůni“ popcornu nebo pražených oříšků, když si přičichnete ke psím tlapkám? Je to směs potu a bakterií, které sebral ze země. Psi mají totiž plně vyvinuté potní žlázy pouze v polštářcích svých tlapek.

2

Čůrání podle magnetického pole

Pes si k čůrání a kálení vybírá místo sám, v tomto ohledu není člověkem nijak ovlivňován. Vědci se proto zaměřili na důvod, podle čeho si psi tato místa vybírají. A došli k zajímavému faktu, že se psi stavěli při vyměšování severojižním směrem. Pes má v sobě zkrátka takový čůrací kompas.

Zdroj(e) informací a obrázků: Computer Wallpapers, Pinterest, Flickr, Top1Walls, Lidovky, redakce Scribbler