Akné není jen estetický problém dospívání, je odrazem životního stylu i v dospělosti

Pupínky na čele a tvářích bývají symbolem dospívání. Bohužel ani po dosažení dospělosti není vyhráno, protože akné se může objevovat v průběhu celého života. Dokonce se zarudnutí nevyhýbá ani seniorskému věku, protože pleť trpí nezdravým životním stylem nebo vlivem pobytu ve znečištěném životním prostředí. Roli hraje u pleti rovněž stres či nedostatek spánku. Jak zamezit vzniku akné a dosáhnout zářivé pleti? Zásadní je změnit návyky i jídelníček. Jaká další pravidla se radí dodržovat?

Kůže jako důležitý orgán

Kůže je největším orgánem lidského těla, což je jistě pro někoho překvapením, ale měří přibližně dva metry čtvereční a její nejdůležitější funkcí je ochrana vnitřních orgánů před pronikáním bakterií nebo jejich poškození. Pokožka je bariéra, která chrání před infekcemi. Ale právě akné na obličeji je projevem zánětů, kdy se bakterie dostávají do zanesených pórů. Vznikají drobné pupínky, v těžkých stavech rovněž bolestivé boláky, které zanechávají nevzhledné jizvy. Zásadní vliv na stav pokožky má každodenní strava.

Méně cukrů i tuků

Sladkosti a smažené či tučné pokrmy jsou v těle živnou půdou pro bakterie. Tyto potraviny nevedou jen ke kilům navíc, ale ovlivňují fungování celého těla včetně pokožky, která poukazuje na neutěšený stav zarudnutím, vznikem černých teček a pupínků. Nejvíce škodí tělu sacharidy, tuky a trans-tuky, na pokožku mají neblahý vliv konzervanty, dochucovadla, soli a další aditiva. Z jídelníčku je potřeba vyřadit průmyslově zpracované výrobky, jídla z rychlého občerstvení, sladkosti, dorty, cukrovinky a bonbony. 

Zdravý jídelníček plný vlákniny

Citlivá pokožka reaguje rovněž na pálivé koření a chilli, z nápojů jsou problematické kofeinové energetické a alkoholické nápoje. Neblaze působí kouření či pobyt v zakouřené místnosti, obdobně se akné objeví při bydlení ve městě, kde se pravidelně měří nadměrné hodnoty popílku a smogu. Jídelníček musí být založený na obilovinách a potravin s vysokým obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů, především zinku, který působí protizánětlivě. Pokožka se musí hydratovat správným pitným režimem, vhodné je pít čistou vodou s přídavkem citronu nebo bylinek a bylinné odvary. 

Pozor na slunce

Říká se, že slunce léčí a „kam nemůže slunce, tam musí lékař“. Toto tvrzení je pravdivé, ale přílišné slunění naopak škodí. Nebezpečné UVA a UVB paprsky mohou způsobit rozvoj akné i nebezpečných onkologických onemocnění, nadto vedou ke stárnutí pleti. To je důvod, proč doporučují odborníci pokožku před slunečními paprsky chránit nejen v létě, ale taktéž po zbytek roku. Jaké další faktory působí na pleť? Stres a odpočinek, při životě pod tlakem tělo vylučuje kortizol poškozující kůži, nedostatek spánku k tomu pleti ubližuje oslabováním a způsobuje její zešednutí a vznik vrásek.