Víte, že i včely je nutné dokrmovat?

Včeličky potřebujeme. Nejenže nám dávají med, ale také opylovávají rostliny produkující plodiny, které jsou základem našeho jídelníčku. Kdyby nebylo včeliček, nebylo by nic. Ovoce, zelenina ani bavlna. 

Soukromí včelaři včeličky chovají především pro med. Ten je totiž skutečnou superpotravinou, za kterou si spousta lidí je ochotna připlatit. Už jen proto, že na regálech supermarketů se s kvalitním medem nesetkáme. Pro opravdu dobrý med skutečně musíme ke včelaři, například do Včelařství Rážovi.

Včelařství Rážovi je rodinná firma s třígenerační tradicí v oboru. Nejenže provozují včelařství, ale také nabízejí široký sortiment včelařských potřeb a pomůcek. Mezi jejich produkty patří odvíčkovací nářadí, pomůcky pro práci s medem, medomety, nádoby, příslušenství pro práci s voskem, úly a potřeby k úlům, materiál pro chov matek a rojení včel, stejně jako různé ochranné pomůcky. Kromě toho nabízí i krmení pro včely nebo produkty pro dezinfekci. Firma se pyšní odbornými znalostmi, spolehlivostí a vstřícností k zákazníkům.

Jak pečovat o včely? 

Jestliže se do včelaření chcete pustit sami, mějte na mysli, že péče o včely není zrovna snadná. Ale také je poměrně finančně náročná. Včelaři nejsou žádnými troškaři a seznam všech nezbytností, bez nichž se neobejdou, není zrovna krátký. Spolu se samostatným včelstvem a úly se jedná o speciální rukavice, klobouk a včelařský oblek s kuklou, která vás ochrání před včelími žihadly. 

Proč včeličky vykuřovat? 

Další nutností bude dýmák (někdy se setkáte s pojmem kuřák), který pro vás bude zárukou, že na vás včeličky poté, co je vyrušíte po otevření úlu, nezaútočí. Zde pracují zvířecí instinkty. Včelička poté, co ucítí kouř, zamíří k plástům, aby ochránila své zásoby. Na vás už jí nezbyde čas. Dalšími nezbytnostmi jsou včelařské rámky, kleště na jejich vyjmutí, rozpěrák a medomet na výrobu medu. A spousta dalších drobností, které vám ochotně doporučí obchody se včelařskými potřebami. 

Kam s úly? 

Ideálně na vlastní zahradu. Čím je větší, tím lépe. Vhodná ale je i neobhospodařovávaná louka či nevyužitý kus obecního pozemku. Včeličky ale můžete chovat i v lese. Ještě před tím je ale vhodné se do včelaření alespoň teoreticky zasvětit. Přečíst nějakou tu knihu, ze které si budete moci udělat obrázek, co všechno péče o včelstvo vlastně obnáší. 

Krmení včel

Samostatnou kapitolou je krmení včel. Nejvíce jim svědčí obyčejný cukr, jak krupice, tak i krystal, ideálně prosakovacími víčky na čtyřlitrových lahvích. Důležité je i dokrmování včel vhodnými vitamíny, které jsou k sehnání ve včelařských potřebách (například na www.vcelarstvi-razovi.cz).