Zakládáte první bankovní účet? Poradíme, jak na to…

Chcete si zřídit nový běžný bankovní účet? Ale nevíte, jak to funguje a co budete na to potřebovat? Hned prvním bodem, pokud si chcete zřídit bankovní účet, je to, že do banky musíte přijít osobně. Účet nelze vyřídit prostřednictvím internetu ani mobilu. Podle Obchodního zákoníku smlouva musí být v písemné formě. Založit si účet není časově ani jinak náročné, proto se nemusíte ničeho obávat.

Ve smlouvě se vyskytují následující náležitosti:

  • den založení účtu – je to den, kdy můžete na účtu disponovat vašimi finančními prostředky,
  • měna, ve které bude účet veden (například euro nebo česká koruna),
  • podmínky a způsob úročení,
  • poplatky za účet,
  • podmínky odstoupení od smlouvy – zrušení účtu.

Co tedy k založení účtu budete potřebovat? Ve většině bank vám postačí pouze občanský průkaz a váš věk nad 18 let. V některých bankách si účet můžete sjednat, i pokud vám ještě nebylo 18 let – jsou to studentské účty nebo účty pro mladé. Ty s sebou nesou i výhodu v podobě nižších poplatků.

Některé banky vyžadují minimální vklad od 100 korun. Chtějí mít jistotu, že účet budete skutečně používat. Při zřizování účtu si můžete povolit i debet a určit jeho výšku – to znamená částku, do které můžete jít do mínusu. Za tuto službu platíte bance úroky za dny, které se v záporném zůstatku budete nacházet. V některých bankách vám k účtu nabídnou i spoření nebo spořicí účet.

Součástí smlouvy bude i váš podpisový vzor. Podpisový vzor bude sloužit jako ochrana při vybírání finančních prostředků, převody z vašeho účtu a jiné úkony spojené s vaším účtem.

Pokud budou s účtem disponovat i jiné osoby, bude zapotřebí i jejich vzorový podpis. Zvolte podpis takový, který si snadno zapamatujete, abyste při těchto pohybech na vašem účtu neměli problém při jeho zadávání.

Na závěr si tedy shrneme, co pro založení běžného bankovního účtu budete potřebovat:

  • občanský průkaz,
  • minimální vklad, pokud jej banka vyžaduje,
  • podpisový vzor osob, které s účtem budou disponovat.