Podívejte se živnostem na zub

volné živnosti

Každý rok roste zájem o životnosti. Jenže ne každý si může hned ze začátku dovolit investici do vlastního sídla podnikání, pronajmout si luxusní kancelář, popřípadě si začít stavět vlastní komerční prostory. Někteří začínající podnikatelé mají první stopku při vyřizování živnosti. Často totiž vůbec netuší, pro jakou živnost se rozhodnout.

Živnost volná bez odborné způsobilosti

Volné živnosti jsou definovány jako multiprofesní, bez potřeby prokazovat odbornou či jinou způsobilost. Patří sem třeba poskytování služeb pro zemědělství, zahradnictví, rybníkářství či lesnictví a myslivost, ale též zpracování dřeva, výroba hnojiv a chemických látek. Spadají sem i další živnosti, jež nejsou definovány jako vázané, popřípadě specifické řemeslné živnosti. Pro získání řemeslné živnosti je nezbytné uhradit tisícikorunový poplatek na živnostenském úřadě. Doložit musíte rovněž všeobecné podmínky a odbornou způsobilost určenou zákonem. Odborné vzdělání k příslušnému oboru bez nutnosti praxe upravuje paragraf 21 Živnostenského zákona. A je to vlastně logické, neboť řemeslné živnosti zahrnují řeznictví, mlékárenství, pekařství, obráběčství, hodinářství či zednictví, jednoduše vše, kde je potřeba znát obor. Pokud jste svou živnost a myšlenku podnikání nenašli ve dvou zmiňovaných živnostech, může se jednat o koncesovanou živnost, eventuálně o vázané živnosti.

Rekvalifikace jako součást vaší živnosti

Vázaná živnost vyžaduje vaši odbornou způsobilost a také ukončené odborné vzdělání, popřípadě rekvalifikaci nebo určitou délku praxi. Pokud tedy stále nevíte, pro jakou živnost se rozhodnout, svěřte se do rukou odborníků a nechejte si poradit. Na živnostenský úřad pak stačí přinést vyplněný jednotný registrační formulář a potvrzení o zaplacení poplatku za ohlášení, respektive zahájení živnosti. Kromě toho pak nesmíte zapomenout na ohlášení změny vaší zdravotní pojišťovně a odboru sociální správy a zabezpečení.