Hračky pro všechny aneb Ježíšku, inspiruj se

Blíží se Vánoce a s nimi také obsáhlé dopisy Ježíškovi, které naše děti připravují za okno. Jsou plné obrázků od těch nejmenších i konkrétních přání od větších dětí, které hbitě reagují na reklamy a rozhovory se spolužáky ve škole.

Pro nejmenší

Pro naše nejmenší a pro rozvoj jejich pohybu nesmí pod stromečkem chybět pořádný dopravní prostředek, odrážedla jsou vhodná pro děti již od jednoho roku a výběr je rozmanitý – motorka, skútr, tříkolka, traktor, a to ve všech barvách, na které si vzpomenete. Pro milovníky zvířat ale nemůže chybět houpací kůň pro malé kovboje, který naštěstí, na rozdíl od jiných pojízdných hraček, nevydává žádné zvuky při každém pohybu.

houpaci-kun-se-sedlem-tmavehnedy-0.jpg.big

Malé děti tráví také spoustu času ve vaně, proto si jistě oblíbí některou z hraček do vody, ať už to budou tradiční kachničky nebo sada vodního basketu.

Nicméně na léto se bude hodit předzásobit se a pořídit hračky na písek, pro holky sada na pečení s bábovičkami nebo s konvicí pro péči o pískovou zahrádku, pro kluky pracovní stroje a lodě, které uvezou velkou spoustu písku.

Pro holky

V loňském roce byly hitem těhotné, mluvící, zpívající, kakající a téměř všechnodělající panenky. Přestože je cílem zaujmout dětské obecenstvo i jejich rodiče tím nejroztomilejším způsobem, objevily se mezi panenkami i takové, které tančily u tyče, zpodobňovaly osobnosti nacistické éry nebo nutily holčičky simulovat kojení.

V tomto směru zvolí každý rozumný rodič klasickou volbu, a to panenku s nejrůznějšími doplňky, obklopenou jejími kamarádkami a dokonalým přítelem. Pro ty kreativnější je tu pak pestrobarevné množství zaplétacích gumiček, ze kterých se dá vyrábět nejen náramek, ale také prstýnky nebo zvířátka. A dívky, co pomáhají doma mamince jistě ocení vlastní sadu čajového nádobí, aby mohly pozvat na čaj i kamarádky.

barbie-modelka-0.jpg.big

Pro kluky

V zastoupení tradičních hraček naopak pro kluky samozřejmě nechybí výběr z nejrůznější modelů aut a dnes již i létacích vrtulníků a atrap pracovních strojů či sportovních bouráků. Každý si určitě vzpomíná na sytě oranžovou tatru, kam se vešel nejen náklad písku, ale i samotný dětský řidič. Tatru dnes nahrazují např. dokonalé Modely Revell, tedy malé napodobeniny bagrů nebo traktorů, které ale umí nakládat písek a vozit nejrůznější materiál. Samozřejmě nesmí chybět nejnovější verze pistolí na vodní bomby, která děti zabaví nejen v koupelně (bacha na oči) nebo pracovní ponk s nářadím, bez kterého se zkrátka malý kutil neobejde.

pracovni-stroj-revell-24961-traktor-0.jpg.big

Hračky pro malé vědce

Zároveň je úžasné, že v dnešní době mohou děti ve vlastní „laboratoři“ vytvořit umělé nudle z nosu, různé druhy slizu i hovínka, ale přeci jen existují i vzdělávací hry, kde se potomci opravdu něco naučí, a jejich výrobky nebudou asociovat žádnou z výše uvedených nechutností. Nejnovější vědecké hračky umí dětem představit jak přírodu, tak techniku a vědu. Nemusí se při tom bát, že z pokoje vyjde Váš potomek a vlasy mu budou stát hrůzou na hlavě, nemluvě o zápachu, který se bude z místnosti linout.

profesor-ein-o-3d-model-virus-0.jpg.big

Pro sběratele

Před 20 lety frčely také různé sběratelské kartičky, děti se ve školách o každé sebemenší pauze shlukly kolem lavice, aby mohly vyměňovat sportovní legendy na stříbrných i zlatých kartičkách a mohly je tak zařadit do své sbírky. Dnes již nejsou fotbalové a hokejové kartičky tak populární, nicméně je zcela plnohodnotně nahradily kartičky s filmovými a seriálovými hrdiny nebo postavami z online her. Jedním takovým letitým hitem je hra World of Warcraft, která je v podobě kartiček vydávaná v nejrůznějších edicích.

world-of-warcraft-feast-of-winter-veil-collector-s-0.jpg.big

Přes všechno, co dnešní trh nabízí, hračky by měly i přes svůj vývoj stále zastupovat edukativní funkci, měly by rozvíjet kreativitu děti a jejich logické uvažování. K tomu slouží hlavně knihy, nejrůznější stavebnice nebo různé hudební nástroje, i přes nelibé zvuky, které může „hudební“ sluch dětí způsobovat, stále rozvíjí smysly našich dětí.

Ježíšek je jistě svědomitý a hodným dětem pořídí nejen hračky, na kterých ve svém vánočním seznamu lpí, ale také ty, jejichž funkci a smysl ocení i do budoucna.

Zdroj obrázků: hrackomat.cz