Jak vybrat správná krmiva pro psy

Dříve bylo zvykem psy krmit zbytky od stolu, případně jim doma zvlášť vařit. Tato strava ovšem byla často přímo škodlivá (kořeněné pokrmy) nebo nevyvážená.

V dnešní době se chovatelé psů daleko více zajímají o moderní a kvalitní způsoby krmení a možnosti již zdaleka nejsou tak omezené. Obecně rozšířené mýty se díky dostupnosti vyvážené stravy pro psy úspěšně daří bořit a chovatelé si čím dál více uvědomují, že pes, aby prospíval, musí dostávat opravdu všechny důležité živiny ve správném poměru.

Jak poznáme, že je pes dobře živený

Dobře živený, zdravý pes pravidelně a s chutí přijímá potravu, nemá problémy s vylučováním, netrpí hnisavými výtoky z očí, má vlhký a chladný čenich, zdravou srst a jeho hmotnost odpovídá věku a chovnému standardu. Na chování psa nepozorujeme žádné známky toho, že by mu něco chybělo.

Špatně živený pes naopak může být buď podvyživený, nebo obézní a může trpět rachitidou, která se u štěňat a mladých psů projevuje opožděním růstu a bolestivostí kloubů.

Každý pes potřebuje vyváženou stravu

Pokud chceme, aby náš pes prospíval, musíme brát v úvahu jeho věk, plemeno a hmotnost. Co je dobré pro jednoho psa, nemusí být vůbec dobré pro jiného. Sestavovat optimální krmnou dávku z domácích surovin proto vůbec není jednoduché. Snadno se může stát, že psa překrmíme živočišnou bílkovinou či jinou složkou potravy a že nedodržíme správný poměr minerálů.

Kvalitní krmiva pro psy, která jsou dnes dostupná na trhu, tento problém snadno vyřeší za nás. Ať už jde o granulované směsi či masové konzervy, pro každého psa můžeme najít ideální stravu.

Je samozřejmě důležité, abychom kupovali opravdu kvalitní granulovaná krmiva a masové konzervy s vysokým obsahem masa. Jako doplňky této vyvážené stravy pak můžeme psům dopřát dobré dentální či masové pamlsky pro psy a kosti z buvolí kůže.

Granulovaná krmiva pro psy

Granule pro psy můžeme rozdělit na kompletní suchá krmiva (podávají se suchá nebo vlhčená) a suché příkrmy (slouží jako doplněk ke konzervám nebo masu). Velkou výhodou granulí je vyváženost všech důležitých složek a obsah všech potřebných minerálů a vitaminů a také snadná skladovatelnost. Nevýhodou někdy může být zhoršené přijímání při přechodu z aromatických krmiv (masa či konzerv).

Konzervovaná krmiva pro psy

Konzervy pro psy dělíme na kompletní (podáváme je bez příkrmu) a masové, které podáváme s příkrmem. Pokud krmíme kompletním konzervovaným krmivem, podáváme pouze toto krmivo. K masové konzervě podáváme příkrm v podobě rýže, těstovin či vloček. Důležité je určit správný poměr masa a příkrmu a podávat vždy tentýž příkrm. Také musíme podávat vitaminové doplňky.

Pokud pes nechce přijímat pouze granulované krmivo, můžeme granule a konzervy kombinovat. I zde je ovšem důležité, aby byly dodržovány stejné poměry.

V internetovém obchodě Můj mazlík najdete chovatelské potřeby a krmiva pro psy v té nejlepší kvalitě, a to zahraniční – převážně americká a kanadská, i krmiva od českých výrobců.