Víte, jak napsat životopis, aby hned neskončil v koši?

Životopisy už dávno nejsou to, co bývaly. Samozřejmě, obsahově zůstávají pravidla pořád stejná, protože bez povinných informací by to pak nebylo curriculum vitae, ale nicneříkající list papíru.

A když už jsme u toho papíru, životopis už v dnešní době nemusí být ani to, nicméně v českých končinách není až tak obvyklé, abychom se prezentovali a odkazovali případného zaměstnavatele na náš profil na profesní síti LinkedIn, na interaktivní video nebo na Pinterest (o němž ještě v budoucnosti uslyšíme nejen v souvislosti s připichováním zajímavých obrázků).

Aby neskončil životopis v koši

 1. Životopis obsahuje chyby. Těmi nejzásadnějšími jsou asi ty pravopisné. Text, který se pyšní chybami v interpunkci, překlepy a nedej bože špatnými y/i padne do oka nejednomu personalistovi, nepředpokládejte však, že budete na základě něj pozváni na pohovor. Dejte životopis opravit někomu dalšímu.
 2. Pokud se rozhodnete k životopisu připojit fotografii, dávejte si pozor na to, jak bude vypadat. Kromě vlastní textové prezentace se v tomto případě jedná i o prezentaci vizuální, a tak se nebudou hodit fotografie z dovolené, z hospody, z vlaku nebo se psem.
 3. Chybí kontaktní údaje. Firma sice dokáže zjistit, z jakého emailu dokument obdržela, ale určitě se nebude zdržovat tím, aby si kontakty dohledávala zpětně v další desítce či stovce uchazečů. Kontakty jsou kromě jména a příjmení zcela nediskutabilní součástí každého životopisu. Takové údaje rozhodně nepatří na konec, ale do záhlaví životopisu. Pokud své kontakty uvádíte, určitě nepřikládejte emailovou adresu borecek@borecek.cz nebo jsemjentvoje@milacek.cz apod.
 4. Formát. Životopis je něco, co musí zaujmout na první pohled, v pozitivním směru ovšem. Pokud si nedáte práci s pořádným formátování a svoje CV pošlete jako holý text, orientace personalisty bude tatam stejně jako jeho zájem o Vaší osobu. Co platí u jiných žánrů, nemusí platit zde, rozhodně se nevyplácí zarovnávat text do bloku. Kreativita je sice žádaná vlastnost, ale při tvoření Vašeho životopisu se jí vyvarujte a používejte přehledné ale třeba i netradiční fonty bez zbytečných grafických doplňků. Některé návrhy jsme pro Vás objevili a vy je najdete níže.
 5. Předtím, než svůj životopis odešlete (a určitě nedoporučujeme jej posílat všude, kam Vás zrovna napadne), projděte si požadavky na danou pozici a také si zjistěte něco o dané společnosti. Vaše praxe by měla odpovídat tomu, co firma hledá, a vy byste měli zas rozumět tomu, co přesně nabízená pozice zahrnuje.
 6. Vyvarujte se používání klišé a také opakovaných frází, které najdete ve všech vzorech pro dobře napsaný životopis. Vyhýbejte se slovům jako profesionál,bohaté zkušenosti, jsem samostatný, komunikativní a flexibilní. Neuvádějte koníčky, které nejsou ničím zajímavé, ale naopak uveďte své úspěchy – otiskli Vám někde článek, vyšli jste na Mount Everest nebo se věnujete charitě – to vše může personalisty zaujmout.

Aby skončil životopis na stole ředitele firmy

Pokud máte pocit, že Vašemu životopisu něco chybí, možná to bude úvod. Krátké představení na začátku životopisu neuškodí a moderní personalisté si rádi přečtou, co Vás přesně vystihuje. Zde uvádíme pár příkladů:

Navrhuji webové stránky pro různé společnosti, jejich návštěvníci na nich většinou najdou více, než očekávali. Díky tomu je pak doporučují svému okolí.

Starám se o internetový marketing a PR, mou pracovní náplní je komunikace s obchodními partnery za účelem propojení našeho i jejich businessu. Tyto zkušenosti a moderní přístup k práci nabízím i Vaší společnosti.

Celý životopis sestrojte tak, aby Vás žádná otázka na něj nezaskočila u pohovoru, tzn. nelhat a vždy psát jen pravdu. Pokud napíšete, že umíte skvěle anglicky, ale na pohovoru ze sebe nedostanete ani jednu kloudnou větu, pak jste si pěkně zavařili (ale určitě se taky poučili pro příště).

Jak už jsme zmínili, moderní personalista má rád moderní prostředky. K tomu se nejlépe hodí právě profil na LinkedIn, kde je možné kromě vlastní prezentace všechny záznamy vytisknout do přehledného CV. Profesní profil nabízí také Jobs a jiné weby s nabídkou pracovních pozic.

Co by měl životopis obsahovat (základní shrnutí)

Osobní údaje

 • jméno a příjmení, kontaktní adresa, telefon, emailová adresa (můžete uvést také adresy na profesní profily)
 • datum a místo narození (rodinný stav a počet dětí nejsou povinné údaje, ale dle svého uvážení je můžete připojit)
 • fotografie

Pracovní zkušenosti

 • všechny předchozí a současné zaměstnavatele seřaďte chronologicky od nejnovějších po nejstarší
 • u všech zaměstnavatelů uveďte název, název pracovní pozice, měsíc a rok nástupu a odchodu
 • u každé pracovní činnosti uveďte shrnutí pracovní náplně a za co jste nesli největší zodpovědnost (pokud jste vedli tým, pak počet lidí, pokud jste byli prodejcem, pak prodejní úspěchy a počet zákazníků)

Vzdělání

 • uveďte nejvyšší dosažené vzdělání (nejčastěji se uvádí střední i vysoká škola)
 • školy seřaďte chronologicky od nejnovějších po nejstarší
 • uveďte název školy, obor studia, získaný titul, rok dokončení

Kurzy a školení

 • tuto kategorii můžete spojit se vzděláním nebo ji oddělit
 • zde uveďte absolvované formy studia (kurzy a školení), uveďte název instituce, která vzdělávání organizovala, dobu trvání a zda studium bylo zakončeno zkouškou
 • můžete sem zařadit jazykové certifikáty a certifikáty z různých pracovních oborů (makléř, cvičitel jógy)

Další schopnosti

 • shrnutí dovedností a znalostí
 • pokud mluvíte více jak 3 jazyky, doporučujeme je uvést jako samostatnou část životopisu, popř. vytvořit životopis v různých jazykových mutacích
 • patří sem také počítačové znalosti či řidičský průkaz nebo jiné dovednosti, o kterých si myslíte, že se budou na dané pozici hodit
 • můžete uvést také vydané vědecké práce nebo publikační činnost, různá ocenění, ale i své koníčky

Vzory a inspirace

Zároveň bychom Vám chtěli ukázat, že i obyčejný text se dá převést do něčeho originálního. Jelikož se jedná o vzory v cizím jazyce, přikládáme vždy také malou nápovědu:


enhanced-8932-1401813394-14

enhanced-10866-1401812793-9

enhanced-11445-1405435259-22

enhanced-11621-1401812719-9

enhanced-12138-1405434586-8

enhanced-16638-1401812834-18

enhanced-24727-1401813237-15

enhanced-31508-1401814067-6

enhanced-buzz-7133-1392077600-13

enhanced-buzz-22776-1392075919-15

enhanced-buzz-22787-1392075553-16
enhanced-buzz-27794-1392076151-25

Zajímavosti ze světa životopisů

Nejvíce nás oslovil životopis, kterým se ovšem neinspirujte, protože je pro personalisty příliš dlouhý. Navíc tento vznikl díky popularitě dnes již zesnulého zakladatele společnosti Apple, kterým byl Steve Jobs. Jobsova biografie, jedna z nejprodávanějších knih loňského roku, zaujala jednoho čtenáře natolik, že se rozhodl vytvořil vlastní verzi biografie, která bude dostupná online. Projekt Steve Jobs Archive čítá stovky videí, nejčastěji rozhovorů s Jobsem či jeho přáteli a spolupracovníky, a je rozdělen do 42 chronologických kapitol.

Zdroj(e) informací a obrázků: jobs, navolnenoze, forbes, tyinternety, businessanimals, degreepivot, stevejobsarchive, buzzfeed, businessandworkplace