10 psích plemen, která se hodí do rodiny podle Cesara Millana

Které psí plemeno se nejvíce hodí do rodinného prostředí, tedy mezi větší počet osob v jedné domácnosti, kde jsou navíc děti?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, přesto se americký „zaříkávač“ a cvičitel psů Cesar Millan rozhodl na základě dlouholetých zkušeností sestavit malý žebříček těch plemen, která by do rodin doporučil.

Pokud máte jedno z těchto plemen doma, určitě víte, o čem mluví.

Buldok a buldoček

Sem se samozřejmě řadí mimo jiné anglický buldog a také francouzský buldoček. I přes svůj zavalitý zevnějšek umí být energičtí a temperamentní, učenliví, ale také klidní a odvážní, a možná proto jsou např. v případě dětí takovými trpělivými „chůvami“. Jsou kamarádští, mírumilovní a někdy až apatičtí. Nejsou nároční a svoje místo si najdou v malém bytě i velkém domě.

dog-126164_1280

Bígl

Bígl je milý, přátelský a samostatný pes. Není agresivní a ani příliš temperamentní. Bígl je nenáročný, ale stejně jako u většiny krátkosrstých plemen vyžaduje jeho srst údržbu alespoň jednou týdně. Miluje svého pána i jeho rodinu, k ostatním lidem a zvířatům je mimořádně kamarádský. Inteligentní bígl potřebuje hodně pohybu a důslednou výchovu.

dog-574872_1280

Bulteriér

Se správným vedením, tvrdým výcvikem a důslednou výchovou je bulteriér opravdu rodinný pes, který bude milovat a chránit děti. Přestože návštěvy (cizince) může vítat štěkání, nikdy na ně nebude útočit, pokud k tomu nedostane důvod. Je to pes samotář, kromě smečky lidské nesnáší další jedince stejného pohlaví.

bullterrier-345337_1280

Kolie

Známá literární i televizní hvězda Lassie byla ve skutečnosti jedním ze dvou psů (druhý byl Rin Tin Tin), který inspiroval mladého Cesara, aby se stal vůdcem smečky. Ano, údržba jejich srsti může být (u dlouhosrsté kolie) náročná nejen časově i finančně, nicméně je to elegantní pes mírné a přátelské povahy, také je velmi inteligentní a aktivní, miluje život v rodině a výborně se snáší s dětmi, navíc je to výborný hlídač. Kolie je velice učenlivá, pokud je k tomu vycvičena, dokáže upozornit na požár nebo Vám připomenout, že jste zapomněli svůj mobilní telefon či klíče, když jste spěchali do práce. Bohužel, vařit je naučit nelze.

collie-385087_1280

Novofunlandský pes

Z důvodu jejich přirozené lásky k dětem se jim přezdívá chůvy. Jsou velcí, ale sladcí, a proto není těžké se do nich zamilovat, vždycky Vám to hluboce oplatí. Umí pouštět chlupy a také slintat, cítí se dobře ve velkých otevřených prostorách a samozřejmě poblíž rodiny. Jednoduše řečeno jsou to obrovské chlupaté koule, kterým nezáleží na ničem tolik, jako na ochraně jejich „smečky“.

dog-731546_1280

Ohař

Lovecký pes, který umí být jemný, loajální, klidný a láskyplný. Vyžaduje hodně pohybu, ale to za Vás vyřeší neunavitelné děti. I přes jeho temperament se dá dobře vycvičit (dokonce i dětmi), je velice vyrovnaný a také chápe své postavení ve smečce, kde vždy následuje svého pána.

dog-711972_1280

Irský setr

Výborná volba pro rodiny s velkým pozemkem, setři jsou velice energičtí. Jsou velice přátelští k dětem a jsou hraví. Vzhledem k tomu, že mezi velkými plemeny jsou jedním, které se nedožívá příliš vysokého věku, doporučujeme nekupovat štěňátko pro nejmenší děti, které by tak o svého kamaráda mohli přijít ve velmi citlivém věku.

dog-855767_1280

Pudl

V tomto případě platí, že čím menší pudl, tím méně vhodný do rodiny a k dětem. Střední pudlové jsou chytří a jemní, vhodní pro děti s alergiemi. Jejich výchova snadná a rychlá, protože pudlové jsou velice inteligentní. Je přátelský, veselý a má rád společnost lidí. Je přizpůsobivý, proto je vhodný jak pro rodinu s dětmi, tak pro staršího člověka.

standard-poodle-163963_1280

Labrador

Jedno z nejoblíbenějších plemen v rodinách i ve službě. Labradoři rádi těší „své“ lidi, jsou hraví, s ochranářským instinktem, milující a spolehliví. Milují uznání a odměny za dobře provedené triky, které jste je předtím naučili.

dog-548611_1280

Zlatý retrívr

Retrívři jsou povahově podobní labradorům. Retrívr je přátelský, mírný, přítulný, důvěřivý a poslušný. Je velice inteligentní a učenlivý. Má schopnost získat si rychle Vaši náklonnost, je trpělivý k dětem.

golden-retriever-76184_1280

Čistokrevný oříšek

A na konec zmíníme také oříšky, tedy pouliční směsky a zkrátka všechny psy, u kterých není původ až tak zcela jasný. U těchto psů, které najdete v nejrůznějších útulcích a neziskových organizacích, nikdy nebude chybět vděčnost za to, že jste je nenechali na pospas jejich osudu. I zde ale platí, že pes do rodiny musí být vychovaný, a oříšci jsou v tomto směru velice učenliví.

Na závěr

Přívlastek „rodinný pes“ má také z hlediska chovu jedno negativum, díky němu se rozšířily nekontrolované chovy a množírny, které rozhodně nemají zájem chovat psy, ale spíše je využívat jako prostředek k výdělečné činnosti.

Když to řekneme zjednodušeně, každý pes má rád děti. Předpokladem pro bezproblémové soužití je však výchova a důslednost, nejen u psa. Psi jsou trpěliví, ale nenechají si zas líbit úplně všechno, stejně jako lidé cítí bolest.

Pokud už si jako rodina budete pořizovat psa, zohledněte při tom své vlastnosti a způsob života. Aktivní rodina ocení stejně aktivní a pohyblivá plemena, rodina, co má radši domácí pohodu, ocení spíše společenské plemeno. Ať už se jedná jakékoliv psí plemeno, každý jedinec potřebuje, abyste mu věnovali svůj čas na venčení a hraní, abyste byli na počátku tolerantní, když něco počůrá nebo rozkouše, a v neposlední řadě, abyste z něj vychovali slušného psa, který Vás bude poslouchat. Tím zajistíte, že nebude nebezpečný Vám nebo okolí, ať už to bude „bojové“ plemeno nebo „gaučák“.

Zdroj(e) informací a obrázků: cesarsway