Potraviny nevhodné pro domácí mazlíčky

Moderní chovatel ví, že krmit domácí zvířata přímo od stolu je v dnešní době nebezpečné. Z hlediska zdraví zvířete je to dokonce nevhodné, a to zejména z důvodu obsahu jedovatých látek nebo fyzického nebezpečí dané potraviny.

Požití některé z níže uvedených (oblíbených) potravin může být pro Vašeho mazlíčka osudové, i když by se to na první pohled zdálo nepravděpodobné.

Těsto

Syrové těsto, které obsahuje droždí a ze kterého se peče chléb či nějaký dezert, může být nebezpečné pro všechna domácí zvířata. Těsto může v jejich žaludku kynout a uvolňovat plyny, což by mohlo mít za následek poškození vnitřních orgánů nebo způsobit potíže s dýcháním. Aktivní droždí produkuje alkohol, který může způsobit kóma, záchvaty či dokonce smrt.

Hroznové víno a rozinky

Hrozny a rozinky mohou být pro psy extrémně toxické, ale nemusí to být pravidlem. U některých psů se může po konzumaci hroznů či rozinek projevit poškození ledvin, některým se nestane vůbec nic. Vzhledem k tomu, že není přesně jasné, na čem reakce závisí, rozhodně se nedoporučuje dělat na psech pokusy, zda takovou potravinu snesou či ne, a riskovat tak jejich zdraví.

Žvýkačka

Xylitol je jednou z ingrediencí, která se přidává do žvýkaček bez cukru, aby byly sladké. Psí tělo je po požití takové žvýkačky obelstěno a myslí si, že pochoutka obsahuje vysoký obsah cukru. Vysoká produkce inzulinu sníží obsah cukru v krvi a může tak způsobit i smrt.

Čokoláda

Smrt po požití čokolády určitě není snem žádného domácího zvířete a už vůbec ne jeho majitele. Čokoláda obsahuje theobromin, což je hořký alkaloid kakaovníku, který je toxický jak pro kočky, tak pro psy. Čím je čokoláda tmavší, tím více tohoto alkaloidu obsahuje. Přesně tak, mléčná čokoláda je méně toxická než ta tmavá, ale rozhodně to neznamená, že je pro Vašeho mazlíčka bezpečná. V závislosti na tom, jaké množství a jaký druh čokolády pak mazlíček sní, se mohou objevit příznaky otravy jako je zvracení, žaludeční nevolnost, horečka, záchvaty nebo smrt. Již 650 g mléčné čokolády nebo 90 g čokolády na vaření může zabít psa vážícího 10 kg.

Syrová vejce

Konzumace syrových vajec není vhodná pro žádná zvířata, a to zejména kvůli salmonelóze. Nevhodná je hlavně konzumace vaječného bílku, protože díky vysokému obsahu avidinu způsobuje problémy s kůží a vypadávání srsti.

Cibule a česnek

U koček a psů může toxin N-propyldisulfid obsažený v cibuli a česneku poškodit červené krvinky, způsobit anémii, slabost nebo dýchací problémy. Vaše zvíře pravděpodobně nebude nikdy jíst takové množství čerstvého česneku nebo cibule, aby mu to způsobilo nějaké vážnější problémy, nicméně jejich konzumace se nedoporučuje. Česnek obsahuje menší množství škodlivé látky než cibule, ale v každém případě, pokud se příznaky otravy projeví i několik dní po požití, doporučujeme cestu k veterináři.

Čerstvá kukuřice

V případě konzumace kukuřičného klasu nejde o látky v něm obsažené, ale spíše o vřeteno, které může způsobit extrémně nebezpečnou a bolestivou překážku v trávicím traktu. Pokud chcete svého psa potěšit kukuřicí a vylepšit mu jídelníček, určitě mu připravte pouze kukuřičná zrna a klas uložte bezpečně mimo jeho dosah.

Houby ve volné přírodě

Při procházkách s Vaším mazlíčkem se v něm může probudit zvědavost, v rámci které bude chtít ochutnávat rostliny nebo houby, které po cestě potkáte. Většina hub, které rostou v přírodě, je bezpečná, ale některé jsou jedovaté jak pro člověka, tak pro domácí zvířata.

Alkohol

V tomto případě se vyplatí myslet na to, jaké účinky má alkohol na lidské tělo. Stejné účinky se po požití objevují i u zvířat, ale vzhledem k jejich velikosti a metabolismu mohou mít o dost vážnější následky. Jinými slovy může dojít k otravě alkoholem, bezvědomí, křečím nebo v extrémních případech i ke smrti.

Avokádo

Avokádo může být hrozbou pro psy a kočky, ale může být i smrtící pro ostatní zvířata včetně ptáků, králíků a koní. Obsahuje toxickou složku persin, který může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. Avokádo je také velmi tučné, což může způsobit žaludeční potíže, zvracení nebo v některých případech i zánět slinivky. Mezi příznaky otravy patří dýchací potíže, zvětšení břicha a nadměrné hromadění tekutin v hrudníku. Vzhledem k tomu, že nebylo zjištěno, jaké množství přesně je nebezpečné, rozhodně se jeho konzumace domácími mazlíčky nedoporučuje.

Kofein

Stejně jako alkohol, kofein (z kávy, kávové sedliny, čaje nebo čajových sáčků) vyvolává podobné účinky v organismu psů a koček, jako v tom lidském. Kofein stimuluje centrální nervový a cévní systém a vyšší koncentrace může způsobit zvracení, neklid, bušení srdce a dokonce i smrt.

Ořechy

Velké množství ořechů může způsobit bolest žaludku u koček i psů, makadamové ořechy mají navíc tendenci žaludeční problémy, ke kterým se často přidává i horečka, ještě znásobovat. Mohou být příčinou slabosti, třesu a ochrnutí, tyto příznaky jsou obvykle jen dočasné.

Pokud pes sní skořápky vlašských ořechů, může dostat průjem a mít žaludeční nevolnost, zvracet, mít třes, slinit a může být letargický.

Chmel

Většina lidí asi doma čerstvý chmel neskladuje, ale nadšenci, kteří si doma vyrábí vlastní pivo zřejmě nějaké zásoby mají. Takoví lidé by se měli dávat pozor na asistenci psů u vaření piva. U psů se po požití chmele objevují velmi vysoké horečky, jejichž následkem může dojít k selhání orgánů.

Plesnivé jídlo

Domácí zvířata nejsou popelnice a stejně jako je plesnivé jídlo nebezpečné pro lidi, je stejně nevhodné i pro ně. Plísně rostoucí na jídle mohou být velmi toxické a způsobovat potenciálně smrtící třesy.

Mléko

Zřejmě nebude pro některé překvapením, že mléko je pro kočky, které ho dle našeho názoru tak milují, velice nevhodné. Většina koček je ve skutečnosti totiž alergická na laktózu. Mléko Vaší kočce zřejmě nezpůsobí vážné komplikace, ale podráždí její žaludek a střeva. Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku mohou obecně způsobovat plynatost, průjem nebo i zánět slinivky. Mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku jsou pro zvířata (bez alergie) bezpečné.

Ovoce s peckami

Meruňky, švestky, broskve, třešně a nektarinky a dokonce také jablka mohou být sice sladkým potěšením pro Vašeho domácího mazlíčka, ale předtím, než mu ovoce podáte, se ujistěte, že jste všechny pecky pečlivě odstranili. Tvrdá jádra ve středu těchto plodů mohou způsobit udušení nebo se mohou zablokovat v trávicím traktu.  Navíc obsahují jedovatý kyanid, který se při jejich rozkousání uvolňuje do těla.

Kosti

I když je historicky dáno, že neexistuje lepší zábava pro Vašeho psa než žvýkat kosti, může to být velmi nebezpečné a smrtící. Fragmenty vařených kostí, zejména těch kuřecích, mohou uvíznout v trávicím systému Vašeho mazlíčka a způsobit proražení nebo protržení střev. Tato vnitřní zranění způsobují bakteriální infekce a při nejhorším i smrt.

Muškátový oříšek

Mezi další nebezpečné potraviny se řadí muškátový oříšek, po jehož pozření může následovat třes, křeče a smrt.

Rajčata

Rajčata obsahují tomatin, který je podobný jedovatému solaninu v bramborách. Při jejich zrání se množství tomatinu snižuje, proto jsou pro zvířata méně nebezpečné zralé plody. Mezi příznaky otravy nezralým rajčaty patří letargie, slinění, dýchací problémy, zvracení, průjem či zácpa, rozšířené zornice a křeče. Rajská jablíčka obsahují také atropin, který může u psa způsobit rozšíření zornic, třes a srdeční arytmii. Nejvyšší koncentraci atropinu obsahují stonky a listy. I pro člověka jsou bezpečné pouze plody, nikoliv ostatní části rostlin.

Sůl

Sůl ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami, což se u psů projevuje nadměrným pitím. Psům se proto nedoporučuje podávat šunku nebo slaninu. Velké množství tekutiny v žaludku psa může způsobit při nejmenším nadýmání a při nejhorším torzi žaludku a smrt.

Tučná a smažená jídla

Příliš tučných a smažených potraviny může způsobit zánět slinivky.

Játra

Syrová játra nebo časté podávání vařených jater (více než 3x týdně) může způsobit nadbytek vitaminu A s následkem deformace kostí, úbytku hmotnosti a nechutenství.

S přispěním
ddddd

 

Zdroj(e) informací a obrázků: BuzzFeed, Blog Doktorka Romana, Food TV, Alpha Coders, Teatro Naturale, Michal Sänger Foodblog, Zastavki, Osel