DIY Polštář z pecek, pohanky nebo obilí

turn-791716_1280

Na co je vlastně takový polštář, který lze naplnit peckami či obilninami, dobrý? Slouží jako opěrka hlavy při čtení nebo sledování televize. Můžete ho využít jak doma, tak v kanceláři. Zahřívá při různých potížích i nemocech. Můžete s ním cestovat i normálně spát.

Polštář slouží zejména jako hřejivý obklad, který pomáhá při bolesti žaludku nebo při nadýmání u malých dětí, menstruačních křečích nebo při problémech se zády. Lze ho použít jako hřejivý i chladivý obklad na klouby. Za chladných dní si díky němu můžete předehřát postel.

Na polštář budeme potřebovat:

 • šicí stroj
 • látka, popř. ručník
 • nitě odpovídajících barev
 • nůžky
 • pecky z třešní, pohanka/pohankové slupky, obilí, rýže
 • levandulový (popř. sušená levandule), peprmintový nebo vanilkový esenciální olejíček, lze použít i nějaké aromatické koření – skořice

Postup:

 1. Látku přeložíme na půl.
 2. Sešijeme z jedné kratší strany a z delší strany.
 3. Otevřený konec zapošijeme cca do ¾, zbývajícím kouskem obrátíme naruby. Popř. necháme celou stranu volnou a zašijeme poté.
 4. Otvorem vložíme/vsypeme náplň (naplníme cca z ½).
 5. Náplň pokapeme pár kapkami olejíčku.
 6. Volnou stranu polštářku uzavřeme a zašijeme.

Tvar polštářku zvolíme dle toho, jak ho chceme používat, podlouhlejší se bude hodit více jako zábal na krk, čtvercový zas jako náplň do hračky (viz níže). Pokud vyloženě neoplýváme schopností švadlenky, je možné náplň vložit i do staré bavlněné ponožky.

V případě, že tvoříme polštářek pro naše nejmenší, je možné využít jednoduchý trik pro jeho použití. Postupujeme stejně, nicméně výsledný polštářek vložíme do plyšové hračky (např. medvídka), ze které jsme předtím vyjmuli část výplně.

Použití:

 1. Polštářek (ponožku) vložíme ohřát na mírný stupeň na 1 – 2 minuty (rýže, obilí, pohanka) nebo 3 – 4 minuty (pecky) do mikrovlnné trouby. Pro studenou variantu zvolíme místo mikrovlnky mrazák.
 2. Doma vyrobené polštářky zcela plnohodnotně nahrazují ty, které lze zakoupit běžně v obchodech.

Zdroj(e) informací a obrázků: Martha Stewart, Tipnut, Pecky z Pecky, Pytlíci, Passionate Penny Pincher, The Perfect Pear Pair, Lavennis, Pro zdraví

Sdílet článek