Možná právě teď dumáte nad tím, proč byste se měli stát veganem. Je mnoho možností, proč se stát veganem nebo se vegansky alespoň stravovat. Důležité je, abyste to tak cítili vy, aby vás nikdo do ničeho nenutil. Je to váš život a vaše rozhodnutí. Být veganem není o tom trápit sebe sama – veganství je to o lásce k sobě, ke svému tělu i okolnímu světu, člověk by měl být spokojený s tím, kým je, jak se stravuje a jak žije.
Protože chci být zdravý.
Mnoho studií a výzkumů potvrzuje, že veganská strava působí pozitivně na zdraví. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit zlepšení výše TSH v těle při snížené funkci štítné žlázy a věřím, že v budoucnu se mi hladina sníží natolik, že nebudu potřebovat žádné hormony v tabletkách. Také můžeme uvést, že maminka Libušky (se kterou jsme vedli rozhovor) se vyléčila pomocí rostlinné stravy. Veronika (příběh její cesty veganstvím si můžete přečíst zde) se zbavila velmi nepříjemné alergie na rajčata, její kamarád dokonce alergie na oříšky. A mohli bychom ještě pokračovat s dalšími příklady, kdy se člověk dostal z nějakých zdravotních potíží.rajčátka
Protože chci konzumovat pestřejší a výživnější stravu.
Často se stává (není tomu pravidlem), že lidé nestravující se vegansky konzumují málo výživnou a nepestrou stravu. Neobměňují suroviny, jídla obvykle po krátkých časových obdobích znovu opakují, tělu se pak nedostávají dostatečné živiny a potřebné látky pro zdravý vývin těla. Je tedy důležité hlídat si, z čeho se strava skládá, zda máme pro své tělo potřebný přísun vitamínů, stavebních látek a vody. To ale není záležitost pouze neveganské stravy, člověk, který se rozhodl vegansky stravovat, by si měl také hlídat hladinu potřebných látek ve svém těle. Můžete si jednou ročně zajít například ke svému obvodnímu lékaři na odběr krve, aby vám udělal úplný krevní obraz. Tím zjistíte, zda máte všeho dostatek nebo zda je nutné se více zaměřit i na další vitamíny, případně živiny. Také existují vitamínové doplňky vyrobené přímo pro vegany, pokud ještě nedokážete dostatečně určit, zda všeho máte dostatek a jste začínající vegan, pak možná není od věci, abyste jako doplněk stravy konzumovali vitamíny (časem se naučíte, co je pro vás důležité, na co se více zaměřit apod.). Proč být vegan je dnešní rostoucí trend, nad kterým už přemýšlí dost lidí, proto neváhejte a zajímejte se o tento styl života.
Protože i jako vegan si můžu dopřát pizzu, svíčkovou nebo „míchaná vejce“.
Tím, že se stanete veganem, se neochuzujete o „nezdravé“ dobroty, které jste v minulosti kvůli chuti rádi konzumovali. Můžete si dopřát pizzu nebo i míchaná vejce, také si můžete dopřát čokoládový dort, palačinky a další chutné věci. Na internetu najdete mnoho stránek, které vám pomohou s inspirací. Časem si i najdete oblíbené produkty, které nahrazují mléko, vejce a maso. Existují totiž různá rostlinná mléka, vulkanická sůl, která nahradí vůni i chuť vejce nebo náhražky masa v podobě seitanu, robi nebo tempehu.
Protože chci mít více energie.
Různé mezinárodní organizace, které jsou zaměřeny na nutriční hodnoty, které lidské tělo potřebuje, uvádějí, že veganská (tedy rostlinná) strava má pozitivní vliv na fyzickou kondici i získanou energii člověka. Důkazem toho jsou sportovci (nejen u nás, ale i ve světě), kteří se vegansky stravují – můžeme uvést například Jana Homolku (CZ, Thai Box, MMA, Kick Box), Amandu Reister (USA, Box, Muay Thai), Lindu Maruščákovou (CZ, Kick Box, Poledance), patří sem i Mike Tyson (USA, Box) nebo Darja (Ukrajina, MMA) nebo Carl Lewis (atlet) nebo Frank Medrano.
Protože se chci chovat eticky.
Příliš mnoho lidí eticky nežije – bohužel. Častěji se stávají vegany kvůli svému vlastnímu zdraví, což zní trochu sobecky, výsledek je ale stejný, každý má svou cestu, kterou se dostane k veganství. A když si nakonec člověk uvědomí, že to nedělá jen kvůli sobě, ale i prostředí, kde žije a kvůli zvířatům, které má rád, o to silnější je ten prožitek. I zvířata cítí bolest, i zvířata mají právo na život. Neměli bychom rozlišovat, o jaké zvíře se jedná – zda je to kočka, pes, kůň nebo kuře – jednoduše je to zvíře, přítel člověka a neměli bychom ho zabíjet pro svou potřebu jíst maso. A není to jen o zvířatech, jak bylo zmíněno etické chování není jen o respektu vůči zvířatům, ale také vůči prostředí, přírodě, ve které žijeme. Možná to ani nevíte, ale mlékárenský i masný průmysl ničí životní prostředí. Také je potřeba mnohonásobně vyšší množství vody.
Protože nechci být součástí světového trápení zvířat.
Můžete se stát vegany, protože nechcete být součástí toho, že budete konzumovat mrtvé zvíře, které muselo protrpět cestu masným průmyslem (a že to není žádná cesta růžovým sadem potvrzují mnohá videa o masném průmyslu i o tom mléčném – není tomu tak u každé farmy, ale většina je bohužel založena na utrpení a následné smrti zvířat), abyste ho mohli povečeřet nebo si jej dát na oběd. I koupí kosmetických přípravků, které byly testovány na zvířatech, se stáváte součástí trápení zvířat. Jinak tomu není, pokud nakupujete kožené kabelky, boty a kabáty. Zamyslete se nad vlastní cestou životem – opravdu je to cesta, kterou chcete jít?
Protože nepotřebuji maso, mléko, vejce pro přežití.
Lidé jsou rozmazlení, chtějí si žít na vysoké noze, konzumují nadměrné množství masa i mléčných výrobků. Proč? Protože jako lidské bytosti si neuvědomujeme, že i když jsme inteligentnější než velké množství zvířat, máme různé prostředky ke zotročování apod., tak nás to ještě neopravňuje k tomu přivlastňovat si přírodu, její bohatství a podmaňovat si živočichy. Lidé mají pocit, že si mohou dovolit, co chtějí a vzít si, co se jim zalíbí. Ale není tomu tak. Síla a moc není právem k tomu, abychom si dovolovali něco tak sobeckého. Neumíráme hlady, abychom museli zabíjet velké množství zvířat a jíst jejich maso. Nejsme v nepředstavitelné hospodářské krizi, která by měla dopad na naše stravování.
Jaký důvod být veganem máte vy? Ať je jakýkoli, je krásný!
Zdroj: vegan-fighter.com, foter.com