Zakázkové šití: Krok k udržitelné módě

Udržitelnost v a slow fashion jsou pojmy, o kterých se stále více mluví. Zakázkové šití hraje v této změně významnou roli. Poskytuje totiž alternativu k masové produkci textilního zboží a podporuje ekologii a etičtější přístup k módnímu průmyslu. Tento článek vám představí, jak konkrétně zakázkové šití pomáhá udržitelnosti.

Snížení odpadu

zakázkového krejčovství je spotřebováno pouze tolik materiálu, kolik je potřeba pro ušití daného oděvu. Na rozdíl od masové produkce zde nedochází k tvorbě zbytečného odpadu, který dříve či později skončí na skládkách. Ať už si necháte ušít oblek nebo svatební šaty na míru, oblečení ušité na zakázku dosahuje mnohem vyšší kvality, než je tomu u oděvů v běžné konfekci. Kousky tak mnohem déle vydrží a nemusí být tak často nahrazovány.

Podpora lokální ekonomiky

Jestliže se rozhodnete nechat si ušít kousek na míru, s velkou pravděpodobností zamíříte k místní krejčové. Díky tomu podpoříte lokální ekonomiku a zkrátíte řetězec dodavatelů. Výrobní proces je zároveň transparentnější, jelikož krejčího či krejčovou navštívíte přímo v jeho ateliéru a uvidíte v jakých podmínkách je oblečení produkováno. 

Osobní přístup a konec impulzivnímu nakupování

Pravděpodobně znáte situaci, kdy máte volnou chvilku nebo potřebujete zahnat žal a vrhnete se tak do obchodů s oblečením, kde nakoupíte kousky, které vůbec nepotřebujete a často skončí nenošené hluboko ve vaší skříni. Výběr zakázkového šití naopak často vyžaduje více času a rozmýšlení, což vede k méně impulzivním nákupům. Oblečení si také budete víc cenit, když víte, kdo za ním stojí, což povede k lepší péči o něj a tedy delší výdrži.

Udržitelné materiály a postupy výroby

Při zakázkovém šití je možné vybírat udržitelnější a ekologičtější materiály. Často si tak můžete tedy nechat ušít oblečení například z organické bavlny, bambusových tkanin nebo recyklovaných látek. Kvalitní krejčové v dnešní době také pracuji šetrněji k přírodě a snaží se minimalizovat zbytky materiálů.

Pokud i vy toužíte po svém vlastním kousku ušitém na míru, neváhejte se obrátit na pražskou krejčovou KayaTheTailor!

foto: kayathetailor.cz