Jste nuceni přistoupit k demolici domu? Poradíme vám, co vás čeká a nemine a na koho se obrátit.
Demolice domu má svá přesně stanovená pravidla. V první řadě si budete muset obstarat veškeré potřebné dokumenty. Bohužel to nefunguje tak, že si stavbu, byť jste jejím majitelem, jen tak svévolně zboříte. Pokud byla postavená na základě stavebního povolení, nesmíte ji bez povolení ani zbourat. A pokud tak učiníte, překročíte zákon a budete vystaveni příslušnému finančnímu postihu, který se může vyšplhat do závratných výšin.
Demoliční výměr
Vaše první kroky by proto měly směřovat na stavební úřad, kde zažádáte o demoliční výběr, jehož platnost je jeden rok. Po uplynutí této doby je možné ho s patřičným odůvodněním prodloužit.
Kompletní demoliční práce
Pokud máte demoliční výměr v ruce, můžete se začít plánovat samotnou demolici, a to ideálně ve spolupráci s nějakou firmou, která se na demolice domu specializuje. V Plzni a okolí se demoličními a bouracími pracemi zabývá například společnost Recyklace Přeštice, s.r.o. Ta vám v případě potřeby navíc zapůjčí i potřebné stavební stroje a techniku.
Likvidace suti
Demolice stavby bohužel není o pouhém bourání. Vy se budete muset postarat i o likvidaci veškerého materiálu, tedy odpadu a suti, který na pozemku po demolici zůstane. A věřte, že toho nebude málo. I tento krok je vhodné delegovat na profesionály. Většina firem nabízejících bourací práce provádí i likvidaci odpadu, ale nemusí to být pravidlem. Zmíněná firma Recyklace Přeštice tak každopádně činí. Některý odpad navíc přímo na místě demolice recykluje ve vlastní mobilní drtící lince. Tento recyklát pak je možné využít jako stavební materiál, což vám přijde vhod, pokud na místě demolice plánujete postavit novou stavbu.