Rčení „Mlsná jako kočka“ vlastně tak úplně neplatí…

Nejdůležitější potravou pro kočky je maso, proto je složení krmiva velice důležité. Vzhledem k tomu, že má kočka oproti lidem jen 500 chuťových pohárků na jazyku, je pro ní spíše než chuť důležitější teplota a konzistence. Doporučenou teplotou potravy je 38° C.

Vzhledem k tomu, že lidská potrava obsahuje velké množství barviv a konzervantů, nedoporučuje se krmit touto stravou kočky, ale ani jiná zvířátka. Pokud však své kočičce dáte na přilepšenou občas kousíček sýra či šunky, neublíží jí to, ale vhodné to pro ni také není. Opravdu škodlivá pro kočku je hlavně čokoláda, hrozny, cibule a česnek. Vzhledem k obsažené laktóze se nedoporučuje dávat ve větší míře ani kravské mléko.

Jste-li rozhodnuti kupovat své kočce granule, dbejte na to, aby byly v dobře uzavřených obalech. Pokud jsou granule prodávány na váhu, jejich trvanlivost značně klesá. Pokud chcete vyzkoušet novou značku, je lepší koupit malý pytlík.

Na trhu je obrovské množství kočičího krmení. Je obecně rozděleno na prémiové a superprémiové. Kvalitní krmiva se zakládají hlavně na tom, aby i komerčně vyráběná krmiva byla založena na mase. Mezi ně patří např.  Acana, Orijen, Applaws, Meowing heads, Granata Pet, Taste of the Wild atd. Veterináři před některými, zejména zámořskými , varují. Tvrdí, že po nich kočky trpí průjmy. Je to prý díky kanadským bylinám, které se do krmiv přidávají. Pro zastánce domácí produkce jsou zde i české značky produktů, které těmto značkám konkurují díky svým složením i chuti. Jsou to např. Hermann’s nebo Christopherus. Oblíbené jsou i značky Hill’s a Royal Canin. Pozor na značku Purina, protože výrobce vyrábí velkou škálu krmiv, která mají rozdílnou kvalitu a ne vždy je krmivo této značky to, co byste chtěli svému miláčkovi dávat.

cat-862887_1280

V obchodech můžete také narazit na krmiva netestovaná, neznačková. To jsou krmiva, která nemají věrohodná a objektivní studie. Mohou ale být i svým způsobem kvalitní, jen se neví na 100%, zda je to opravdu tak. Složení u těchto krmiv je většinou průměrné.

Pak jsou ovšem na trhu i krmiva vysloveně nekvalitní, která mají sice nízkou cenu, ale ta však odpovídá kvalitě daného krmiva. Nejhorší prodávaná krmiva jsou obvykle se značkou supermarketu (Tesco, Kaufland…). Tyto granule jsou vyráběné hlavně z živočišného odpadu.

Syrová strava (BARF) většinou obsahuje 50% masa a 20 – 40% ovoce, zeleniny, vajec, mléčných výrobků a vnitřností. Někdo však preferuje tuto stravu za přirozenější, že čistí zuby a mají po ní kočky lepší zdravotní stav, ale pak jsou zde také odpůrci, kteří říkají, že tato potrava, hlavně kosti, prý mohou proděravět střeva a zvíře se může udusit polknutím většího kusu. Syrové maso má také parazity a rychle se kazí.

Granule, nebo konzervy?

Granule obsahují veškerou výživu, kterou kočka potřebuje, není tak nutné kočce stravu zpestřovat. Mají také delší trvanlivost než konzervy. Konzervy, kapsičky atd. jsou vhodné jako prevence před močovými kameny a obsahují velký podíl vody.

Veterináři se tedy shodují, že nejlepším způsobem je však krmit kočku kombinovanou stravou, ale u té je nutné hlídat denní výživové hodnoty, aby nedošlo k obezitě. Problém však u kombinování stravy jsou také u některých koček zažívací potíže.

Nejlepší způsob, jak krmit kočku je najít si jeden určitý druh a značku, u které pak zůstanete. Pokud se ale rozhodnete změnit značku, dejte kočce na vyzkoušení pouze malé množství, a pak postupně přimíchávejte do starého krmení zhruba 5 dnů, vyhnete se tak zažívacím potížím u koček, které mají citlivější žaludek. Pokud je však krmivo kvalitní a kočce chutná, není důvod jej měnit za jiné.

Pokud chceme koupit dobré krmivo, je také dobré dobře znát kočky věk a plemeno. U koťat lze podávat granule už od 3 týdnů, prodávají se granule junior. Pro starší kočky pak granule senior, které jsou uzpůsobeny jejich potřebám. Pokud máte kastrovanou kočku, pak můžeme zvolit granule pro kastrované kočky. Na trhu jsou také speciální granule pro kočky březí a kojící, a také pro kočky s veterinární dietou.