Chcete si vypěstovat vlastní žluťoučký citron?

Pokud jste někdy viděli kvetoucí citroník, určitě Vás nebudeme muset dlouho přemlouvat, abyste si zkusili zasadit vlastní semínko a vypěstovat stromek. Ty, kteří na vlastní oči nikdy citroník, zkusíme nalákat na jejich svěže zelené lístky oválného tvaru, které se lesknou pokaždé, když na ně zasvítí slunce. Citroník má bílé květy, které jsou měkké na dotek a voní, jak jinak, po citrusech. A hlavní výhodou pěstování takového citroníku je jejich schopnost nést ovoce, doslova, tedy krásně žluté plody, které se vyznačují kyselou chutí a jsou plné vitamínu C.

Množení rostlin je možné řízkováním, nicméně pro začátečníka, který má v ruce tak maximálně citrón (plný pecek), je to španělská vesnice. Sledování růstu od semínka je navíc vzrušující a fascinující zážitek.

Co budeme potřebovat

Citron

Ujistěte se, že Váš citron je bio, protože takový „nebio“ neboli chemicky ošetřované ovoce nemusí být i přes velký obsah semen schopno vyklíčit.

sliced-lemon-667554_1280

Substrát pro citrusy

Vhodný substrát pro citrusy se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agroperlitu (příměs určená k jeho provzdušnění) a to nejlépe v ideálním poměru 1:1:0,5.

Květináč

Pro klíčení semínka bude dostačovat menší květináč, pro malou a větší rostlinku již bude třeba pořídit větší nádobu. Na trhu jsou dnes k dostání také různobarevné samozavlažovací květináče, u kterých nemůže díky speciálnímu systému dojít k přelití nebo vyschnutí (pokud tedy doplňujeme vodu, zas tak zázračný květináč není). Stále vlhký kořenový bal zajišťuje knot, který vede ze spodní části, kde je voda, až ke kořínkům rostlinky. Téměř všechny citrusy mají navíc rády pravidelné rosení.

Světlo a teplo

Rostoucí květiny potřebují světlo a speciálně citrusy také hodně slunce. V době klíčení potřebují rostlinky citronovníku až 14 hodin světla, takže dobře vybírejte, kam květináč postavíte.

3

Jak zasadit citron krok za krokem

  1. Před nebo po tom, co si dáme připravenou zeminu do květináče, je třeba jí pořádně provlhčit v celém jejím objemu.
  2. Substrát by měl sahat asi centimetr pod okraj nádoby.
  3. Nyní rozřízneme citron a vybereme to nejhezčí semínko. Je dobré ho chvilku cucat v puse, abyste ho zbavili veškeré citronové dužiny, semínko navíc nesmí před zasazením vyschnout, takže si ho tam klidně nechte do té doby, dokud nebudete opravdu připraveni ho zasadit.
  4. Semínko zasadíme do hloubky zhruba 1,5 cm, zahrneme a zalijeme.
  5. Aby zůstala zemina vlhká a semínko mělo navíc dostatek tepla, je vhodné zakrýt květináč plastovým sáčkem, ve kterém uděláme otvory. Ke květináči ho snadno přichytíme gumičkou.
  6. Nádobu umístíme na teplém místě, kde jí budeme sledovat příštích pár dní. Nezapomínejte, že semínko potřebuje teplo i vlhko, zemina nesmí nikdy vyschnout. Nesmíte půdu ani vlhčit příliš často, aby semínko neshnilo.
  7. Bude to trvat asi 2 týdny, než uvidíte první výsledky. Z půdy na Vás bude vykukovat malinký klíček. Nyní je čas odstranit plastový kryt a nechat rostlinku, ať si užívá denního světla.
Stáří 1 měsíc
Stáří 1 měsíc
Stáří 2 měsíce
Stáří 2 měsíce

Péče o rostlinku

Tahle část je rozhodně zábavná, můžete totiž sledovat, jak Vaše citronové dítko roste.

  1. Mladý citroník potřebuje dostatek vláhy, půda by proto měla být dostatečně vlhká (můžeme rosit).
  2. Kromě vody potřebuje také teplé, slunné místo, kde bude dostatek denního světla třeba i 12 hodin.
  3. Rostlinku můžeme také hnojit organickým hnojivem, zeminou z kompostu. Hnojení se doporučuje tak dvakrát do roka, nemá se to přehánět.
  4. Rostlinka potřebuje Vaši pravidelnou péči, věnujte jí pozornost. Sledujte, zda jí nehnědnou listy nebo se na ní neobjevili škůdci či nějaké choroby.

6

Nyní už si stačí počkat zhruba 15 let, než uvidíte svoje první plody. Je to přeci jen strom, a ty rostou opravdu pomalu.

Zdroj(e) informací a obrázků: growingwildceeds, andreialbu, bbcgoodfood, novinky, citrusar, svet-bydleni, eatdrinkbetter