Will má Downův syndrom a taky umí létat

Každý by chtěl umět létat (minimálně jsme si jako děti přáli být v dospělosti kosmonauty a létat ve stavu beztíže).

Will umí létat je velmi speciální projekt o levitujícím chlapci Willamovi, který se narodil jako páté dítě v rodině Lawrencových. Will má Downův syndrom, ale jako každé malé dítě se rád plazí a pohybuje se pomocí zvedání nohou a mávání rukou. Právě tyto pohyby připomínaly jeho rodičům létání, a tak se jeho otec Alan, umělecký ředitel a web designer (který trpí úzkostí, pokud nemá vždy po ruce svůj fotoaparát) rozhodl, že naučí Willa létat, tedy alespoň na fotografiích.

downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-14 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-10 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-07 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-12 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-09 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-02 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-05 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-04 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-08 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-03 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-11 downs-syndrome-wil-can-fly-adam-lawrence-01

 

Malému Willovi je 17 měsíců, jeho rodina dostala, dle svých slov, skvělé lekce o lásce, trpělivosti, pýše a ze všeho nejvíc pocit čisté radosti.

Downův syndrom je nejobvyklejší vrozená chromozomální anomálie a genetická náhoda (nehoda). Dochází k ní nejčastěji při splynutí vajíčka a spermie, kdy hned v prvotní buňce zůstane chromozom navíc (přebývá 21. chromozom) a každá další buňka pak pokračuje v dělení již s touto vadou. Proto se Downův syndrom označuje zkráceně trizomie 21.

Vyskytuje se ve všech zemích, národech, etnikách i sociálně-ekonomických třídách. Je prokázáno, že nic, co rodiče učinili před nebo v průběhu těhotenství, nemá za následek narození dítěte s Downovým syndromem. Downův syndrom je tedy čistě náhodný jev, za jedinou prokázanou souvislost zvyšující pravděpodobnost jeho výskytu se považuje věk rodičů (matky nad 35 let a otce nad 50 let).

Downův syndrom lze poznat podle některých typických znaků, mezi které patří např. epikantická kožní řasa, mírně zešikmené oči, nižší a mohutnější postava, krátký krk, příčná rýha na dlani, níže posazené uši, plochý a kulatý obličej, u každého jedince se ale vyskytuje pouze část z nich.
Podívejte se na šťastné dětství jednoho z těch, kteří se narodili s mandlovýma očima a neodolatelným úsměvem na tváři. Rodina má také Youtube kanál s názvem Bringing Light.

Rodina se nyní snaží v rámci kickstarterové projektu vytvořit sérii kalendářů s názvem Will Can Fly, jejichž výtěžek by byl zaslán na konto Komunity osob s Downovým syndromem, která podporuje vybrané nadace.

Zdroj(e) informací a obrázků: demilked, thatdadblog, kickstarter, downsyndrom