Slyšeli jste už někdy o kratomu? Prozradíme vám o něm všechno

Kratom by se dal v podstatě charakterizovat jako bylinný doplněk, který se tradičně používá v jihovýchodní Asii pro dodání energie a zmírnění bolestí. Pochází z jednoho druhu stálezeleného stromu a obsahuje alkaloidní sloučeniny zvané mitragynin a 7-hydroxymitragynin.

V nízkých dávkách představuje červený kratom mírný stimulant, ovšem ve vysokých dávkách vyvolává opiátům podobný pocit opojení. Kratom je v České republice legální. Ulevuje od bolesti a nevolnosti, ale užívá se také pro zlepšení nálady, zvýšení energie i chuti k jídlu.

Jak poznat kratom?

Kratom se používá v různých formách, například jako čerstvé nebo sušené listy. Vyrábí se i prášek, tekutý extrakt, žvýkačky a tablety. Listy můžete žvýkat, případně se z nich vaří čaj, přidávají se do jídla a podobně. Stejně se pracuje i se sypkým práškem.

Červený, zelený i zlatý kratom je přírodní opioid. Předpokládá se, že mitragynin a 7-hydroxymitragynin mohou ulevovat od bolesti tím, že se připojí na opioidní receptory, jež následně snižují vnímání bolesti. Kratom si tedy získal popularitu jako alternativa k opioidním lékům proti bolesti. Velice často ho tak užívají lidé trpící artritidou či fibromyalgií.

Co o kratomu říkají odborníci?

Zastánci naznačují, že tato bylina by mohla řešit opioidovou krizi, protože nejenže nabízí další možnost úlevy od bolesti, ale také pomáhá těm, kteří se snaží překonat závislost na opioidech. Nicméně někteří odborníci jsou zase toho názoru, že kratom není tak zázračný, jak ostatní tvrdí.

V případě, že si chcete zakoupit kratom, podívejte se do nabídky internetového obchodu Kratomworld.cz, kde najdete zelenou, bílou, červenou i zlatou variantu za přijatelné ceny. Koupit si můžete prvně jen balíčky vzorků, abyste vyzkoušeli jednotlivé druhy, a potom si objednáte větší balení.