Škytavka nemá šanci!

man-742766_1280

Škytavka je jen zřídkakdy závažná, ale téměř vždycky nepříjemná. Existuje však několik známých prostředků, jak se jí zbavit.

Vědci a lékaři předpokládají, že škytavka je způsobována prudkými a náhlými stahy bránice, které jsou vyvolávány podrážděním bráničního nervu. Tyto stahy pak vedou k prudkému nasávání vzduchu do plic, který průchodem hrtanem způsobí rychlé uzavření příklopky, čímž vzniká charakteristický zvuk, který všichni známe.

Jiné teorie předpokládají podráždění bloudivého nervu či příslušných mozkových center. Když něco podráždí tento brániční nerv (často např. chladný nápoj s obsahem oxidu uhličitého, rychlé jezení, ale taky alkohol, ostrá jídla apod.), tento signál je pak vedený k bráničnímu nervu, který ovlivňuje stahy bránice.

Cukr

Trik, který Vám představíme dneska, je známý od sedmdesátých let minulého století a jedná se o metodu doktora André Duboise. Tento gastroenterolog je přesvědčen, že škytavku lze zastavit pouhou lžičkou cukru. Ten se pokusíme nasypat co nejblíže zadní části jazyka, která reaguje na kyselé chutě. Cukr pravděpodobně pozmění nervové impulzy v ústní dutině, a důsledkem toho dojde k přerušení křečovitých stahů bránice.

Citron

Vypijte neředěnou šťávu z půlky citronu.

Kostka cukru s octem

Opět cukr, tentokrát s vinným octem. Kostku/lžičku cukru pokapejte vinným octem a nechte rozpustit pod jazykem.

Voda

Starý a známý recept, kdy rychle za sebou vypijete 10 doušků čisté vody. Rytmické kontrakce jícnu (při polykání) zastaví křeče v bránici, které škytavku způsobují.

Pití v předklonu

Stejně tak může pomoci, když se vody napijete v předklonu. Při pití dýchejte nosem a nepijte moc rychle.

Zadržet nebo zrychlit dech

Proti škytavce může také pomoct změnit rytmus dechu. Dech zadržte na 20 sekund a proces opakujte 3x za sebou. Pokud zadržení dechu nepomůže, zkuste ho naopak hodně zrychlit. Pokud jste ve společnosti, dýchejte pár vteřin do dlaní (vydechovaný a následně vdechovaný oxid uhličitý trochu zmate bránici, a ta se rychle uklidní.

Vonné esence

Když Vás přepadne škytavka, nasajte vůni svého oblíbeného koření, parfému nebo vonného olejíčku.

Akupresura

První bod leží na vnitřní straně předloktí, tři šířky prstu uprostřed nad zápěstní rýhou. Místo se nachází v prohlubni mezi dvěma kolmo probíhajícími šlachami. Tento bod mačkejte na obou zápěstích po dobu 30 sekund. Další bod nalezneme na horní hraně klíční kosti kolmo nad bradavkou, pět šířek prstu od středu krku, opět 30 sekund mačkáme. Poslední bod se nachází v prohlubni uprostřed na spodním okraji krku, kde vlevo a vpravo začínají klíční kosti, 30 vteřin až minutu masírujeme.

Prsty v uších

Komická, ale účinná pomoct. Na 20 sekund vložte prsty do uší a pomalu dýchejte, aby se bránice co nejvíce zklidnila.

Vypláznout jazyk a plynule dýchat

Toto cvičení provozují např. zpěváci, kteří si stimulují otvor mezi hlasivkami a potlačují brániční křeče.

Zdroj(e) informací a obrázků: livingtraditionally, wisebread, celostnimedicina, blesk, e15, dailyhealthlist

Sdílet článek