Kratom v moderní společnosti

kratom

Kratom pochází z Asie. Přesněji řečeno, jedná se o zelený prášek z listů asi třicetimetrového stromu, který roste ve volné přírodě v jihovýchodní Asii.
V České republice, ale i v celé Evropské unii není bohužel příliš rozšířené povědomí o této rostlině, proto ani není prášek z jejích listů registrován jako potravina, ani jako potravinový doplněk. Zrovna tak informace na internetu bývají často protichůdné, proto je dobré zajímat se o vice zdrojů, pokud se chceme něco o této rostlině dozvědět.

Jak rozlišujeme tuto bylinu?

Rozeznáváme ji podle tří základních barev – mluvíme tedy o kratomu zeleném, červeném a bílem.
Nejznámější barva kratomu – zelená – tedy zelený kratom se získává tak, že se nasbírají čerstvé listy z kratomového stromu, usuší se a potom se listy rozemelou na jemný zelený prášek.

Červená barva kratomu vzniká trochu jinak. Čerstvě nasbírané listy se nejprve uskladní ve velkých pytlech, kde se nechají několik dní odležet a teprve potom se usuší a nakonec rozemelou nadrobno.

Poslední bíly kratom vzniká tak, že se smíchají dvě výše uvedené barvy, plus se do něj ještě rozemelou stonky a žíly listu.

Známe ještě i jiné odrůdy kratomového stromu ?

Bohužel ne. Na internetu se sice můžete dočíst i o jiných odrůdách kratomu, například Maeng Da, ale ve skutečnosti se nejedná o nové odrůdy, ale o mixy výše uvedených základních barev v různém poměru.
Není to nic špatného, nebo závadného – naopak – ale bylo by chybou tyto mixy a nejrůznější směsi základních barev nazývat odrůdami.

zelený kratom

Můžeme kratom pěstovat v Evropě ?

Jistěže ano, ale jen na velmi teplých místech v Evropě, kde je zároveň i vlhké ovzduší. U nás lze rostlinu pěstovat pouze jako pokojovou, v květináči. Potom bude stačit obyčejný substrát pro pokojové rostliny, bohatá zálivka hodně světla. V létě můžeme rostlinu umístit i ven, třeba na balkon.

V zimě je zase dobré na stromek v květináči svítit lampou, při nedostatku světla mohou stromku začít opadávat listy a to nechceme. Lamp na rostliny lze zakoupit v každém growshopu a tam jistě poradí i s jejím výběrem.
Jestliže si chcete vyzkoušet pěstování kratomového stromu, ať už ze semínka nebo od male rostliny, neváhejte nás kontaktovat. Rádi poradíme s pěstováním, které vám přinese mnoho radosti.

 

 

Sdílet článek