Heliofobie, aneb jak překonat strach se slunečního světla

Heliofobie

Heliofobie je označení pro intenzívní strach ze slunce. Ten přitom může být iracionální (jindy je zapříčiněn zdravotním stavem). Někteří lidé se mohou bát rakoviny kůže, a proto se snaží vyhýbat se slunečnímu záření. Jiní se mohou obávat například vrásek a stárnutí. Heliofobie je tedy úzkostná porucha, která patří mezi složité – není založena pouze na jednom druhu strachu. Vyznačuje se extrémním strachem a úzkosti, což může vést až k záchvatům paniky.

Fobie zasahují do života člověka

Strach ze slunce může být takový, že jen představa, že by mohla nastat situace, kdy jsme vystavení slunečnímu záření, může vyvolat panický záchvat. Tento strach ovlivňuje každodenní fungování člověka, který není schopen soustředit se na každodenní problémy života a nemůže vést plnohodnotný život. Jeho život je naplněn strachem ze slunce, čemuž přizpůsobují své jednání. Mohou například používat opalovací krém, nosit tmavé sluneční brýle a nadměrné množství oblečení.

Příznaky heliofobie

Tím základním příznakem je to, že postižená osoba cítí silné rozrušení, když se musí vystavit slunečnímu světlu. Přemýšlí o tom, zda jít ven nebo být na slunci a pociťuje u toho úzkost. Nedokáže si s touto úzkostí poradit a často to vede k tomu, že raději zůstane doma a vychází jen tehdy, když opravdu musí. Při vystavení se slunečnímu záření pociťuje postižená osoba panický záchvat nebo zvýšený srdeční tep, zrychleně dýchá a potí se mu dlaně. Je mu teplo a může se i třást. Někdy se objevuje také nevolnost.

Léčba heliofobie

Jednou z forem léčby je expoziční terapie, která spočívá v tom, že postižená osoba opakovaně vystavuje slunečnímu světlu. Po nějakém čase se může strach rozplynout. Vše probíhá pod dohledem terapeuta. Nejprve se můžete naučit přemýšlet o pobytu na slunci – co byste mohli dělat, kdybyste se strachu zbavili. Dalším způsobem léčby je kognitivně behaviorální terapie, kdy na základě několika cvičení navržených terapeutech dochází k postupnému snižování úzkosti až nakonec k celkovému vyléčení strachu ze slunce. Proti heliofobii mohou být prospěšné také léky na úzkost.

Sdílet článek