Boby, nebo sáňky?

Dětské boby

Jakmile venku napadne sníh, všechny děti ihned touží vyrazit ven a užívat si zimních radovánek. K těm patří i sáňkování a bobování na kopcích, po kterém děti touží ať je několik metrů sněhu, nebo jen malý poprašek. 

V případě, že se ale chystáte na první takovouto sezónu, bezpochyby stojíte před otázkou, co ratolestem pořídit. V nabídce jsou tradiční sáňky, nebo modernější boby. V dnešních době dokonce narazíte i na velké množství dalších kluzáků, talířů a ježdíků. 

Většina rodičů se ale bude rozhodovat právě mezi sáňkami a boby. Níže se podíváme na to, jaké jsou výhody i nevýhody obojího a co zvolit.

Pro jaké děti sáňky, nebo boby pořizujeme

To, jestli nakonec vybereme boby, nebo sáňky, bude zcela jistě záviset i na tom, kdo na nich plánuje jezdit. Důležitý je zejména věk dítěte. Dětské boby mají tu výhodu, že jsou mnohdy vybaveny brzdami a volantem, takže pro menší děti je snazší je řídit a ubrzdit. 

Sáňky sice mají složitější systém řízení, jakmile ho ale děti zvládnou, je velice efektivní. Na sáňkách také může jezdit více děti najednou a bez problémů se na nich sveze i většina dospělých.

Na co boby, nebo sáňky potřebujeme

Záleží také na tom, zdali chtějí děti na bobech, či sáňkách, brázdit horské svahy, nebo jestli je v nich spíše budete chtít vozit vy cestou do školky. Pokud se budete pohybovat po posypaných městských cestách a chodnících jsou lepší volbou dřevěné sáňky, které mají zezdola pokované lyžiny, takže se nezničí tak snadno. 

Naopak, budete-li jezdit po polích nebo parcích, klidně postačí plastové boby. Na sjíždění zledovatělých a uhlazených svahů jsou vhodnější sáňky, naopak v prašanu si děti užijí více zábavy v některém modelu bob, vybrat můžete například boby champion.

Co očekáváme od ceny

Někdy může být rozhodujícím faktorem i cena. Dřevěné, tradiční sáňky bývají dražší než většina levných modelů plastových bob. Objevují se ale už i sáňky plastové, u kterých cena klesá. Záleží také na tom, jaké další vybavení budeme k bobům, nebo sáňkám chtít. 

dřevěné sáňky

Výrobci mnohdy nabízejí dřevěné ohrádky, které se dají na sáňky přidělat, bezpečnostní pásy do bobů a další vylepšení, která zajistí větší bezpečnost a komfort.

Další výhody a nevýhody

Faktorů, které mohou ovlivnit váš výběr je celá řada. Dřevěné sáňky většinou déle vydrží než boby, které mnohdy v nestřeženém okamžiku prasknou. Boby jsou ale za podstatně skladnější a do auta plného lyží je při cestě na hory rozhodně napasujete lépe. Při jízdě na sáňkách je dítě dále od země a není mu tak taková zima, také to ale znamená, že případný pád bude z větší výšky. 

U každého modelu je také dobré se informovat o nosnosti. Většina sáněk bez problémů uveze i několik dětí, nebo dokonce dospělé, takové nosnosti se obvykle druhy bob nemohou rovnat.

Sdílet článek