5 zásad správné péče o zuby

woman-674977_1280


Zuby jako perličky nemá nikdo zadarmo. Možná si říkáte, že někdo má prostě krásné zuby v genech, ale není to pravda. Vaše zuby vypadají přesně podle toho, jakou péči jim dopřáváte. Chcete mít krásný úsměv? Dodržujte 5 jednoduchých zásad a máte vyhráno!

1. Výběr pomocníků

Základem kvalitní péče o zuby je používání správných pomocníků. Lékaři obecně doporučují používat kartáčky se střední tvrdostí štětinek, protože ty nejlépe odstraňují nečistoty a zubní plak. Příliš tvrdé štětiny by například mohly poranit dásně. Lepší je také kartáček s kratší hlavou, protože s ním lépe vyčistíte jednotlivé zuby. Do základní výbavy by měl patřit i mezizubní kartáček a zubní nit. Pomocnicí je také ústní voda, která dokáže zničit nebezpečné bakterie, které se v ústech množí.

2. Správná technika

I vy jste možná slyšeli, že by se zuby měly čistit minimálně 3 minuty. Není to ale zcela pravda. Zuby byste si měli čistit tak dlouho, dokud budou dokonale čisté, což může zabrat i mnohem více času. Nejlepší je provádět krouživé pohyby.

3. Pečlivost

Dbejte na to, abyste pokaždé vyčistili každý zub. Nesnažte se nic urychlit. Abyste pečlivosti naučili i děti, čistěte si zuby s nimi. Udělejte si z toho třeba večerní zábavu.

4. Pravidelnost

Podceňovat nesmíte ani pravidelnost. Zuby je třeba čistit minimálně ráno a večer.

5. Návštěva zubního lékaře

Buďte zodpovědní a choďte na preventivní zubní prohlídky. Je to nutné jednou ročně. Předejdete tak tomu, že se u vás rozvinou kazy či jiné problémy a nemoci. Ošetření zubního kazu v počátečním stádiu je většinou bezbolestné, zatímco velký kaz vás může hodně potrápit.

A rada na závěr: vyberte si toho správného zubaře

Kvalita zubní péče není ve všech ordinacích stejná. Pokud vám váš stávající lékař nevyhovuje, máte právo na změnu. Nejedná-li se o akutní problém (který by nastat neměl, pokud dodržujete výše uvedené zásady), je běžné, že za kvalitními stomatology lidé cestují i desítky kilometrů, například MUDr. Stuchlík, se kterým mám dobrou zkušenost já, je zubař v Praze a není pro mne problém za ním dojíždět.

Sdílet článek