3 základní rady pro nezkušené cyklisty

cyklistické tretry

Jízda na kole je skvělou volnočasovou činností i způsobem dopravy. Dnešní kola umožňují příjemnou projížďku každému, kdo touží po pohybu na čerstvém vzduchu. Jízda na kole je navíc skvělým způsobem, jak si udržet fyzičku. Než se ale opřete do pedálů, přečtěte si několik tipů, které vaši jízdu učiní příjemnější, pohodlnější i bezpečnější.

# 1 Nasaďte si helmu

Zákon sice nepředepisuje dospělým cyklistům nošení helmy, určitě se ale jedná o rozumnou volbu. Cyklistická helma vás ochrání při méně závažných nehodách, při těch závažnějších dokáže výrazně snížit škody, a tím zachránit váš život. Nejde jen o nezvládnutí řízení ve vysoké rychlosti. Na silnicích se nepohybujete sami a při srážce s motorovým vozidlem zpravidla hlava nevyvázne bez újmy.

# 2 Začněte zlehka

Pokud jste dlouho nebyli v sedle, šetřete se. Několik týdnů jezděte kratší trasy v nenáročném terénu. Tělo si pomalu zvykne na zátěž, příslušné svaly se protáhnou a posílí, a vy tak předejdete zraněním i zbytečnému vyčerpání. Jedná se také o prevenci frustrace z nenaplněných cílů, které byly přemrštěné. Tour de France taky bez tréninku nezvládnou ani ti největší borci.

# 3 Oblečte se pohodlně

Pokud cyklistiku nebudete vyloženě flákat, určitě se pořádně zapotíte. Proto si zvolte takové oblečení, ve kterém se vám bude pohodlně jezdit. Kvalitní cyklistické oblečení se vyznačuje přiléhavostí a dobrou prodyšností. Šikovnou vychytávkou pro cyklisty je i termoprádlo, které vás udrží v teplotním komfortu a odvede všechen pot. To oceníte zejména při pauze na větrném vrcholku kopce.

S oblečením souvisí i výběr vhodné obuvi. Pro běžné ježdění si vystačíte obyčejnými teniskami, ve kterých se cítíte pohodlně a máte alespoň trochu pevná chodidla. Speciální cyklistické tretry pak ocení zejména ostřílení cyklisté, pro které je jejich kolo téměř členem rodiny. Tyto boty výrazně zvyšují záběr do pedálů, čímž efektivněji využívají sílu vašich nohou a při jízdě se tudíž tolik nenadřete.

Sdílet článek