Scenárista Keith Michaels (Hugh Grant)získal před lety Oscara za snímek Paradise Misplaced. Teď je však rozvedený muž, neúspěšný a nezaměstnaný autor, který se dostává do finanční tísně. A když telefonuje se svou agentkou, nemá pro něj byť jedinou nabídku. Až na seminář tvůrčího psaní v městečku Binghampton na východním pobřeží. Pro Keitha je to obyčejný zapadákov, městečko důchodců, kde je jediné dobrodružství fronta na farmářském trhu. Ale nemá na výběr, pokud nenapíše nový filmový trhák, skončí na mizině.
A tak se někdejší hvězda stěhuje z prosluněného Los Angeles rovnou na východní pobřeží. Hned první večer se v restauraci seznámí se studentkou Karen, s níž se vyspí. Dozvídá se, že i ona patří ke studentům, kteří odevzdali třiceti stránkovou práci k zápisu do kurzu. Keith si však své studenty vybírá podle vzhledu – dívky jen ty nejhezčí, chlapce naopak. Vyučování jej nudí, nevěnuje studentům pozornost a jeho přednášky trvají sotva pět minut.
Potom ale potká ženu jménem Holly Carpenterová (Marisa Tomeiová). Ta je svobodnou matkou dvou dívek, bývalou tanečnicí a studentkou se zájmem o Keithův kurz scenáristiky. To právě díky ní se bývalá filmařská legenda začne zajímat o práce svých studentů, dokonce objeví talent jednoho z chlapců a chystá se mu pomoci prorazit. Ukončí svůj vztah s mladou Karen a zamiluje se do Holly, která je mu mentálně i věkově blíž.
Celý film je protkán narážkami na klasická hollywoodská klišé, kupříkladu představa o hlavní postavě ze strany studentů a filmových producentů. Nechybí ani pohodová hudba a zajímavě vykreslené postavy. Impozantní je v celém kontextu postava Mary Weldonové (Allison Janneyová), specialistky na literaturu psanou ženami, která je upjatým protikladem Keitha Michaelse. Setkání s touto vysokoškolskou proseforkou je jedním z nejvtipnějších okamžiků celého snímku.
Avšak film má i své chyby. Po dvaceti minutách vám přijde, že snímek běží už alespoň hodinu. Za to může pravděpodobně prostředí, v němž se celý děj odehrává. Ospalé městečko je sice zpočátku dost originálním místem, ale ničím nepřekvapí… a po čase se okouká. Naopak velkým kladem celého počinu je Hugh Grant, který si v roli unaveného a nešťastného spisovatele vede opravdu skvěle. Jeho smysl pro humor je ještě impozantnější ve chvíli, kdy se tváří smrtelně vážně, někdy až nešťastně. Marisa Tomeiová je v roli Holly nepřekonatelná, je veselá a živá, její hlas se v originále celkem příjemně poslouchá a vnáší trochu moudrosti mezi všechny ty Hollywoodem očarované studenty.
Nesmíme zapomenout ani na další hvězdy hostující ve filmu. Napříkald J. K. Simmons si zahrál roli doktora Lernera, vedoucího oddělení. Chris Elliot byl obsazen do role prosefora Jima, jemuž utekla manželka s profesorem fyziky a zůstal mu pouze labrador. Výraznou postavou ve filmu The Rewrite byla i Karen, jejíž představitelkou byla mladá herečka Bella Heathcoteová. Té role mladé promiskuitní studenty toužící po pozornosti mužů sedla.
Film tak díky různorodosti postav není pouhou komedií na nedělní odpoledne, ale podnětem k zamyšlení. Pojednává o samotě, pomíjivé slávě, lásce, životě i smrti. Asi nejhezčí vážnou scénou je chvíle, kdy Keith mluví o smrti svého otce před celou třídou. Autor snímku Marc Lawrence tak dokázal, že netvoří jen bezduché komedie.
Hodnocení: 70%