5 nejlepších filmů podle děl Stephena Kinga

Stephen King patří bezpochyby k nejúspěšnějším žijícím spisovatelům, jeho hororové romány a novely patří k nejprodávanějším knižním titulům. Jako jeden z mála literátů se může pochlubit tím, že skoro každý jeho umělecký počin byl převeden na filmové plátno. Které filmy podle knih tohoto mistra hororu jsou ty nejlepší?

Vykoupení z věznice Shawshank. Málokdy se stává, že se filmoví kritici a diváci shodnou, avšak tento film je světlou výjimkou. Inspirovaný Kingovou novelou, snímek pojednává o nově příchozím vězni jménem Andy Dufresne, jenž se spřátelí s Redem. Společně se snaží přežít v nelidských podmínkách věznice Shawshank. Díky skvělým hereckým výkonům, propracované výpravě a hlubokému poselství byl film nominován celkem sedmkrát na Oscara. Režie a scénář jsou prací Franka Darabonta.

Zelená míle. Další z filmů Franka Darabonta, který je inspirován románem Stephena Kinga. Námětem je opětovně vezení, respektive příběh Paula, jednoho z dozorců, který na rozdíl od svých kolegů pociťuje trápení jednotlivých vězňů. Sám King označil tento film za nejlepší a nejvěrohodnější adaptaci svého díla. Není divu, že i sám autor byl spokojen. Zelená míle je jedním z nejúspěšnějších snímků všech dob.

Osvícení. Jack Torrance (Jack Nicholson) je spisovatel, který potřebuje klid na psaní svého nového románu. Proto vezme práci správce odlehlého horského hotelu. Při vstupním pohovoru se však dozví o osudu svého předchůdce, jenž se ze samoty zbláznil a zabil svou ženu i dcery. Přesto práci přijme a i s rodinou se do hor přestěhuje, ale po čase začíná pociťovat, že samota působí i na jeho myšlení. Realizace filmu se ujal již zesnulý Stanley Kubrick, jeden z nejlepších filmových režisérů minulého století.

Misery nechce zemřít. Paul Sheldon je úspěšný romanopisec, jenž stvořil postavu jménem Misery. Když vyráží do hor, kde píše novou knihu, opije se a havaruje s autem. Zachrání jej žena, která je jeho velkou obdivovatelkou. Je postavou Misery tak posedlá, že takřka nedokáže rozlišit realitu od fikce. Když si přečte Paulův rukopis, zjistí, že Misery zemřela už v předchozí knize. A problém je na světě. Zajímavost: Kathy Batesová byla první herečkou, která získala Oscara za hlavní ženskou roli v hororu.

Dolores Claiborneová. Dramatický film pojednávající o vyčerpané ženě Dolores, kterou bije její manžel. Pracuje navíc jako služka u ženy jménem Vera Donovanová, která svůj personál ponižuje. V tomto filmu se rovněž objevila Kathy Bates, která Kinga okouzlila ve filmu Misery nechce zemřít.