Qi, bezdrátové nabíjení elektroniky

line-1024x627

Bezdrátové nabíjení pomocí standardu Qi probíhá na krátkou vzdálenost pomocí cívek ve zdrojovém i cílovém zařízení, tedy na podložce a ve Vašem zařízení (mobilu či tabletu apod.).

Jelikož se jedná o bezkontaktní nabíjení, je jasné, že nedochází k přímému propojení elektrických obvodů. To by se mohlo hodit pro všechna vodotěsná zařízení.

Prakticky to probíhá tak, že zařízení položíte na speciální podložku (dosah nabíjení měl být do několika centimetrů nad jejím povrchem) a baterie se začne nabíjet. Spotřeba energie takové nabíječky v režimu stand-by je zhruba 0,5W, při plném nabíjení pak 7W až 10W.

tech_wireless46__02__1024x748@2x_gp

Chytrý telefon s Qi bohužel není jediný předpoklad pro bezdrátové připojení, technologie Qi má totiž několik standardů. Někdy je třeba v nastavení telefonu funkci aktivovat, některé telefony budou potřebovat ještě speciální kryt, aby bezdrátové dobíjení fungovalo. Momentálně seženete bezdrátové dobíjecí kryty pro iPhone verze 4, 5, 5S a 5 a také pro Samsung S3, S4 a S5.

3a

Právě fakt, že zařízení probíhá na podložce, umožňuje použití v běžně dostupném nábytku, do kterého je nabíjecí plocha vložena. Do své kolekce nábytku zabudovala bezdrátovou Qi nabíječku oblíbená síť švédského nábytku IKEA. Stolky, lampičky, podložky a další nábytek či dekorace tak budou vybaveny bezdrátovou dobíjecí stanicí standardu Qi.

Furniture-Charging-Devices-Wirelessly-by-IKEA_4

Momentálně můžete na trhu objevit dva druhy bezdrátových nabíječek, ty, které lze integrovat do jakéhokoliv nábytku a samostatné nabíjecí jednotky, které můžete doma používat kdekoliv, protože jsou přenositelné.

qi 1

Cena sady se pohybuje kolem 800 Kč. Pokud si koupíte nábytek nový a k němu Qi sadu, bude to stát zhruba o 500 Kč více.

ikea_do_nabytku_integruje_qi_nabijecky_09

ikea_do_nabytku_integruje_qi_nabijecky_14

„Z celé řady průzkumů i z návštěv u našich zákazníků doma jsme zjistili, že lidé nemají rádi změť kabelů. Navíc mají obavy, že nenajdou tu správnou nabíječku ve chvíli, kdy ji budou potřebovat a mobilní telefon se jim tak vybije,“ vysvětluje důvod uvedení nové řady nábytku Jeanette Skjelmose, manažerka Ikea pro oblast osvětlení a bezdrátového nabíjení.

charging-pads

Furniture-Charging-Devices-Wirelessly-by-IKEA_2

„Naše inovativní řešení, v němž jsou bezdrátové nabíječky přímo zabudované v nábytku, život doma výrazně usnadní,” dodává.

Zdroj(e) informací a obrázků: fubiz, vtm, buzzbuzzhome, tyden, cdr, mashable, idnes, e15, cnews, oneplus, ikea

Sdílet článek