Kokedama je druh pěstování rostlin, které se inspirovalo japonskými bonsajemi a v překladu znamená mechová koule (Ko Key Da Ma).
Tento „létající“ druh rostlin se může vznášet zavěšený v prostoru, a divili byste se, co všechno lze tímto způsobem pěstovat. Jako kokedamu můžeme pěstovat prakticky jakékoliv rostliny, samozřejmě kromě těch, která vyžadují být ponořené neustále ve vodě. Nejvhodnější k takovému pěstování jsou rostliny pokojové, tedy asparágusy, orchideje, kapradiny, miniaturní citrusy, fíkusy, tlustice či anturie, ale také třeba citrusy nebo bylinky i sukulenty.
Základem pro pěstování zavěšených rostlin je vhodný substrát, který je třeba upravit a přizpůsobit ho na míru dané rostlině podobně, jako kdybychom rostlinu sázeli do běžného květináče. Kořenový bal obaluje mech, který tak plní nejen záchytnou, ale také estetickou funkci.
Kokedama, jak ji vytobit
Budeme potřebovat:
- malé rostliny (sukulenty, kapradiny apod.)
- substrát
- drobný štěrk
- mech
- nit, provázek (např. konopný)
- nůžky, rukavice
- voda a mísa na zavlažování
Postup:
Nejprve si připravíme substrát. Je třeba zvolit takovou směs, která se bude hodit pro konkrétní rostlinku, kterou jsme si pro kokedamu zvolili. Do substrátu je vhodné přimíchat trochu drobného štěrku nebo kamínků (ne písku).
Substrát následně smícháme s takovým množstvím vody, aby se z něj dala vytvarovat koule, do které budeme následně zasazovat naší malou rostlinku. Kulička by se nám měla vejít do dlaně, rostlina by proto neměla být příliš vzrostlá.
Do kuličky uděláme následně prohlubeň.
Rostlinku je třeba před sázením očistit, kořínky by měly být jen lehce obaleny původním substrátem.
Nyní rostlinku (o vhodné velikosti) umístíme do vytvořeného důlku a kuličku vytvarujeme, aby hlína pevně semkla kořenovou část.
V tuto chvíli přichází na řadu poslední fáze, základ kokedamy je třeba obalit důkladně v suchém mechu a ovázat provázkem, aby držela tvar.
Pokud budeme chtít, do kokedamy připevníme háček, na který jí následně budeme zavěšovat. Zavěsit ji ale lze pouze na provázek, který přichytíme k balu.
Už jen zbývá pověsit hotovou kokedamu na určené místo, kam dosáhne denní světlo a nebude vadit při pohybu osob po místnosti.
Kokedama, jak o ni pečovat
Kokedama se samozřejmě nezalévá běžným způsobem jako ostatní květiny, ale je třeba jí doslova namáčet.
Do kyblíčku nebo větší mísy naplněné vodou ponoříme spodní (mechovou) část kokedamy. Vsakování vody doprovází bublání, pokud ustane a bublinky již nejsou vidět, je rostlina plně zavlažená. Kokedamy nenecháváme ve vodě zbytečně dlouho, aby se ze substrátu nevyplavily živiny. Následně je třeba nechat rostlinku dostatečně okapat. než jí znovu přichytíme do vzduchu.
Potřeba zálivky se nejlépe odhaduje podle váhy balové koule, kokedamu stačí potěžkat. Pokud zjistíme, že je příliš lehká, pak je třeba kokedamu zavlažit dle uvedeného postupu. Tím, že rostlinku namáčíme, dostává více vody, než kdybychom jí pěstovali v květináči, příliš časté „zalévání“ může způsobit tlení kořenů a mechu, ve kterém je kokedama obalena.
Pokud mech změní svou barvu (zhnědne), jedná se o standardní proces, svou udržovací funkci tím však neztrácí.
Kokedamy můžeme přihnojit hnojivem přidaným do zálivky, a to jednou za vegetační dobu. Pro udržení menší velikosti kokedamy je časté hnojení nevhodné. Přesazování je nutné velice výjimečně, rostlinky však můžeme udržovat zastříháváním (podobně jako např. bonsaje).
Zdroj(e) informací a obrázků: jakorybicka, freepeople, houzz, mylittlesunshinehouse, gardenista, magazinzahrada, designsponge, zahradananiti, dolcevitaonline