Svařování pro začátečníky – přehled vybavení a používaných metod

svařování

Patříte-li k domácím kutilům a vlastníte-li soukromou dílnu, určitě vám není cizí ani proces svařování. Toto řemeslo se využívá v mnoha průmyslových podnicích pro spojování kovových i jiných materiálů. Svařovat se můžete naučit i vy, stačí absolvovat speciální svářečský kurz pod vedením zkušeného lektora, nebo si rovnou udělat výuční list, pokud se chcete do oboru proniknout hlouběji.

Základní výbava hobby svářeče

Než se pustíte do studia svařování, je nejprve nutné uvědomit si, že pro výkon tohoto řemesla potřebujete mít k dispozici k tomu určené prostory a vybavení. Tuto činnost nemůžete provádět jen tak doma v předsíni a bez potřebných bezpečnostních pomůcek. Pokud ale máte na zahradě dílnu, nebo nevyužitou garáž, pak se do toho můžete směle pustit. Na začátek budete potřebovat nehořlavý pracovní oděv, svářečské brýle a rukavice a samozřejmě nějakou tu svářecí techniku. S výběrem vhodné svářečky vám poradí lektor, ale zprvu budete mít vše potřebné k dispozici na kurzu nebo ve škole.

Moderní metody svařování

Jakmile se pustíte do studia svařování, sesune se na vás lavina informací o nejčastěji používaných metodách. Vy jako začátečníci, budete praktikovat jen zlomek z nich, ale znát byste měli i ty ostatní, abyste pak v komunitě svářečů nevypadali jako hlupáci. Než se o všech metodách něco naučíte, zabere vám to nějaký ten čas. Abyste získali malý náskok, zde je přehled několika z nich:

1. Metoda MIG – svařování probíhá za pomoci inertního plynu, který zabraňuje přístupu vzduchu k tavenému kovu.

2. Svařování tigem – jedna z nejsložitějších metod, při které je zapotřebí použití obou rukou. Díky preciznosti procesu je možné tímto způsobem svařovat i velice tenké materiály.

3. Metoda SAW – jedná se o zautomatizovaný proces svařování pod tavidlem, jehož hlavní výhodou je vysoká efektivita, čistota a kvalita svarů.