Obal prodává, to je známá věc. Každý se rád podívá na produkt pěkně a vkusně zabalený. Kromě toho obal také chrání výrobek před poškozením, takže by měl být tak dokonalý, aby vydržel třeba i hrubší zacházení na cestě z výroby až k zákazníkovi domů. Proto nedílnou součástí podniků bývají kromě výrobních linek i ty, které se zabývají balením výrobků. Tato finální část výroby se neobejde bez kvalitních balicích strojů.
Co všechno zvládne balicí linka
Šikovný balicí stroj vám zboží automaticky naplní do papírových sáčků, které mohou mít skládací dno. Takové jsou vhodné zvláště pro jemné nebo zrnité produkty typu cukru či mouky. Následně po naplnění jsou sáčky na balicí lince střeseny, zastřiženy, dvojitě přehnuty a zalepené horkým lepidlem. Jako dodatečné příslušenství balicí stroje dále mohou obsahovat datumovací zařízení, detektor kovů nebo kontrolní vážení s vyhazovačem. Stroje bývají konstrukčně velmi podobné a liší se hlavně rozměrově dle velikosti balení. Některé jsou určené pro střední balení, jiné pro velké do 5 kg.
Dva způsoby dávkování zboží
Pro různé sypké produkty existují také odlišné způsoby dávkování zboží, a to:
- rotační,
- šnekový.
Rotační dávkovací misky se využijí zvláště pro zrnité produkty, jakými je například cukr krystal. Pro mleté výrobky – mouku, krupici či cukr moučka – potřebujete spíše šnekový dávkovač. Balicí technika musí respektovat předpisy Evropské unie a měla by vždy nést označení CE. Tato značka říká, že výrobek splňuje všechny náležitosti daných směrnic EU.
Dobalovací linky na samý závěr balicího procesu
Součástí balicí linky bývají také dobalovací linky, jež celý proces dokončí. Ty soustřeďují svoji činnost na formátování sáčků a následnou jejich fixaci teplem smrštitelnou fólií. Jedná se o zcela automatické zařízení, které zvládne složit balíky zpravidla po 10 kg.