Ocel, materiál budoucnosti

nerezová ocel

Ocel je všude kolem a obklopuje nás v každodenním životě, možná aniž bychom si to uvědomovali. Jedná se o technické železo, respektive slitinu železa s uhlíkem a slitinovými prvky, které se dá opracovávat za tepla i za studena. Díky tomu, že má úžasné mechanické a technologické vlastnosti, je jedním z nejvýznamnějších a nejrozšířenějších technických materiálů.

Kde se ocel používá?

Ocel má velmi široké využití. Vyskytuje se v těžkých i menších strojích, v ocelových konstrukcích, je součástí spalovacích motorů, žáruvzdorných strojních částí, najdeme ji na nádražích v kolejnicích i výhybkách, využívá se pro chemický průmysl, ale i do dílen a kuchyní pro výrobu nožů, pilek nebo nýtů.

Skvěle recyklovatelný materiál

Málokdo ví, že nerezová ocel se dá výborně recyklovat a přitom neztrácí nic na svých pozitivních vlastnostech. Recyklace oceli je přitom velmi praktická, zejména po finanční stránce. Výroba nové oceli je totiž mnohem pracnější, a tím pádem i nákladnější. Recyklování oceli znamená vedle ušetřených peněz také projev šetrnosti vůči přírodě – to se týká zejména železné rudy, uhlí a vápence. Roční recyklace oceli dosahuje až 75 % využitého množství. Nejčastěji se recyklují plechovky, zbytky ocelových konstrukcí a automobily. A jak taková recyklace probíhá? Buď oxidací, nebo tavením při vysokých teplotách.

Zlaté české ručičky

Vyhledávaným dodavatelem oceli je například česká firma Primapol. Zákazníkům z řad menších i nadnárodních firem prodává k dalšímu zpracování nejen ocel. Mezi její produkty patří hliník, plast, letecké materiály, požární ochrana, trubky, tyče, plechy, desky a protipožární materiály, včetně úpravy, která se používá mimo jiné v letištním provozu. Klientela Primapolu je obrovská, a tak firma neustále doplňuje své služby a materiál klientům vedle dodávek také dále zpracovává a uskladňuje.

A který produkt ze svého portfolia považují v Primapolu za stěžejní? I v tomto případě je řeč o oceli. Jedná se o produkt s číslem 1.4104, tedy ocel vhodnou pro obrábění na automatech. Druhým produktem je 1.4112, jež se dodává v kaleném stavu a je určena na nástroje, nože, chirurgické nástroje, břity vah či hřídele.

Sdílet článek