Nástroje pro obrábění kovů: Frézy a závitníky

frézy

Moderní strojní obrábění je technologickým procesem, v jehož průběhu se tvar obráběného předmětu neboli obrobku docílí odebíráním materiálu. Takto jednoduše bychom mohli popsat, co vlastně obrábění je. Aby vznikl produkt s přesným tvarem a rozměry, musí pracovník použít k jeho výrobě také frézy či závitníky.

Nástroje pro obrábění kovů

Ve strojírenství patří obrábění již mezi klasické způsoby výroby přesných kovových výrobků. V průmyslu i v domácí dílně jsou zapotřebí také nástroje pro obrábění kovů, s jejichž pomocí se frézuje, soustruží, vrtá a vyrábějí nejrůznější závity. Aby byla práce s těmito nástroji co nejlepší a nejpřesnější, jsou vyrobeny z kvalitních a odolných materiálů. Při obrábění se využívají i kalibry a měřidla nebo kleštinové upínače a kleštiny pro rychloběžné nástroje. Správně zvolený upínač totiž zásadně ovlivňuje životnost nástroje a jeho spolehlivost při práci.

Závitníky z kalené oceli

K tomu, aby mohly být vyřezány ve válcovém otvoru vnitřní závity, slouží závitník – většinou v sadě po třech, jež jsou označeny dvěma nebo jedním proužkem. Pro vyřezávání vnějších závitů se používá závitové očko. V průmyslové výrobě se používají závitníky vyrobené z nástrojové i rychlořezné oceli zakalené na vysokou tvrdost. Závitník má tvar šroubu a během vytváření závitu je třeba ho mazat mazivem. Sadu závitníků by měl mít ve své dílně každý domácí kutil. V profesionálních provozovnách se zase upotřebí závitníky s atypickými velikostmi.

Frézy

Ve strojírenství se využívají frézy pro obrábění hliníku a mědi, frézy z monolitního tvrdokovu, frézy s vyměnitelnými břitovými destičkami. Vzájemně se liší tvarem, počtem břitů, materiálem břitů, konstrukcí a způsobem jejich upnutí. Aby byla práce s nimi efektivní, jsou vyrobené z kvalitního materiálu, zaručujícího vysoké úběry. Ty garantují nízké výrobní náklady, čím zároveň šetří finance podniku. Při frézování velmi záleží i na způsobu upevnění obrobku. Není-li dokonalé, pak ani práce s frézou nebude na jedničku.

Sdílet článek