Jaké vybavení potřebujete pro svařování v domácích podmínkách?

svařovací kukly

Také patříte ke zručným kutilům, kteří se nebojí dělat spoustu drobných i větších činností ve své domácnosti? Pak vás určitě dříve či později čeká také svařování nejrůznějších trubek a dalších materiálů, jež je třeba důkladně propojit. K tomu však potřebujete dostatečně výkonnou techniku. Zapomenout nesmíte ani na ochranné pomůcky, protože byste se jinak při svařování mohli snadno poranit.

Výběr svářečky

Základem je vždy přítomnost alespoň trochu kvalitní svářečky. V tomto směru dnes naštěstí máte možnost vybírat z poměrně rozmanité škály produktů. Svět svářeček nabízí levné modely pro hobby kutily a drobné řemeslníky. Vhodné jsou zejména lehké invertorové svářečky, k nimž se využívají především wolframové elektrody. Velkou předností invertorů je kromě minimální hmotnosti a snadné přenositelnosti rovněž snadná manipulace, kdy se přístroje dají ovládat prakticky jen stisknutím jediného tlačítka. Pak už záleží jen na vás, jak jste šikovní a pracovití.

Moderní svářečky mají kompaktní rozměry, takže nezaberou příliš mnoho místa. Samozřejmostí je přítomnost tepelné, přepěťové a proudové pojistky. V sadě obvykle naleznete také zemnící kabely a svorky, díky čemuž je práce s touto technikou bezpečná v takřka jakýchkoliv podmínkách.

Pokud vás zajímá cena, svářečky lze pořídit už v hodnotě pod 5 tisíc korun. Profesionálnější zařízení vyjdou samozřejmě dráž, pro kutily však nejspíše nebudou zapotřebí.

Svařovací kukly a další vybavení

Kromě samotné svářečky je rozhodně nezbytné investovat do svařovací kukly, pakliže už není přímo součástí balení. Efektivní pomůckou jsou hlavně samostmívací kukly, které ochrání váš obličej a zrak dokonale, a to i při intenzivním záření a odlétání jisker, což jsou charakteristické doprovodné jevy během svařování. V neposlední řadě si připravte pevné ochranné rukavice a pohodlné, ideálně dlouhé oblečení, aby nemohlo dojít k popáleninám na pokožce.