Drony, malé bezpilotní letouny mnoha možností

drone-674237_1280

O dronech jste už určitě slyšeli, nebo je dokonce někdy viděli v akci. Tyto malé bezpilotní letouny se dostávají do popředí zájmu, a to nejen u armády, ale i u široké veřejnosti. Mají velkou budoucnost. Říká se jim také kvadrokoptéry, nejnovější modely jsou hexakoptéry pro náročnější. Jak fungují a co vše s nimi lze dělat?

Kde se dají drony pořídit?

Drony se dnes dají zakoupit i v obchodech s RC modely pro širokou veřejnost. Ceny začínají pod desetitisíci korun, a samozřejmě, čím dražší jsou, tím více funkcí mají a tím si s nimi užijeme více zábavy. Velmi propracované modely pořídíte téměř za sto tisíc korun. Tyto kvadrokoptéry nebo hexakoptéry mohou být nejen zábavné, ale i užitečné. Možnosti, které skýtají, se nám teprve postupně otevírají. Už teď je ale jasné, že jich bude nespočet. Zaměřeny jsou především pro pořizování fotografií a videa. Mnohé z nich mají řízení snadné i pro osoby bez jakýchkoliv zkušeností s pilotování.

hexacopter-113477_1280

Fotografování a natáčení z ptačí perspektivy

Fotografování a natáčení pomocí dronů s kamerou je populární, lze se dostat na místa, kam se běžně s fotoaparátem nebo kamerou nepodíváme, a vidět svět z ptačí perspektivy. Je o poměrně stabilní zařízení, díky kterému lze pozorovat památky a přírodu z nového pohledu. Létají bez problémů i mezi domy, takže mohou snímat dění mezi zástavbou a nebýt od ní příliš vzdálené. Zajímavým použitím je sledování sportovních akcí. To otevírá nové možnosti zábavy a měření sportovních výkonů. Tato technologie může časem změnit způsob konstrukce sportovních přenosů. Drony s kamerou mohou pomoci při sledování dopravy nebo zlepšit ostrahu objektů. Než k tomuto běžnému využití dojde, uběhne asi ještě nějaký čas. Pokud vás ale tyto bezpilotní letouny zajímají, můžete si je koupit pro zábavu. Využijete je třeba na dovolené, nebo při monitorování sportovních výkonů. Rodinné záběry a fotografie z výletů ještě nikdy nebyly tak zajímavé a autentické.

drone-464626_1280

Vytvořte dokonalé záběry

S drony se můžete stát kameramanem a režisérem vlastních zážitků. Kvadrokoptéry dávají fotoaparátům a kamerám křídla. Nové RC modely jsou vysoce výkonné, a přitom flexibilní a lehké. Poskytují stabilitu k vytvoření dokonalých záběrů a fotografií. Různé módy umožňují tvořit statická nebo dynamická videa a fotografie. Pohyby jsou plynulé a umožněno je i relativní řízení, což znamená, že helikoptéra poletí tam, kam chcete, bez ohledu na její natočení.

drone-499033_1280

Jaké zajímavé funkce drony mají?

Nové modely jsou připraveny k použití hned po vybalení z krabice. Stačí nabít baterii, nainstalovat vrtule, závěs a také fotoaparát. Řízení je velmi jednoduché a vysílač mívá velký displej. Drony se ovládají pomocí GPS, což umožňuje podrobný let. Funkce zaměřování objektu umožňuje modelu létat okolo orientačních bodů. Vysílač podporuje mnoho telemetrických funkcí, měří se třeba výška, teplota, napětí nebo vzdálenost. Vzniká video velmi kvalitní a stabilní díky funkci vyrovnávání pohybu kamery. Navíc záběry, které letoun natáčí, se mohou přímo odesílat pilotovi do mobilních zařízení díky FPV systému. Nohy podvozku se zatahují a vysouvají pomocí tlačítka na vypínači. Nemusíte se tak bát, že by rušily na záběrech nebo fotkách. Umožněna je široká škála fotografických úhlů a pohybů kamery. Systém může být dokonce naprogramován pro plně autonomní let, protože pracuje s nejpopulárnějšími systémy, tablety a chytrými telefony. U některých modelů je nastavení takové, že po ztrátě GPS signálu přistane bezpečně v místě, kde se právě nachází. Velmi užitečnou funkcí u dražších dronů je automatický návrat, a také bezpečný návrat domů na výchozí místo, pokud by došlo ke ztrátě signálu. To minimalizuje riziko toho, že se vám dron ztratí.

quadrocopter-451751_1280

Sdílet článek