Dead Drops

980x

Dead Drops je výraz pro místo, kam se ukládají informace různého charakteru pro další osoby. Dead Drops nebo Mrtvé schránky je (ne úplně nový) projekt Arama Bartholla. Po městě jsou tvořena a umisťována offline úložiště, ke kterým má přístup každý.

Dead Drops funguje na bázi peer-to-peer sdílení, to je založené na vzájemné komunikaci jednotlivých uživatelů sítě, v tomto případě se jedná o anonymní komunikaci a přenos souborů ve veřejném prostoru.

USB flash disky jsou vestavěné do zdí, budov a obrubníků na různých místech. Všichni jsou zváni k nahrání nebo stažení souborů. Stačí připojit svůj notebook a podělit se o své oblíbené soubory a data.

Instalované disky obsahují na počátku pouze soubory readme.txt a manifesto.txt, které vysvětlují princip projektu a zároveň obsahují prohlášení.

Termín Dead Drop souvisí s agenty za druhé světové války a historickou špionáží, v rámci které byly informace předávány z jedné osoby na druhou a adresát si ji vyzvedl až později.

Nicméně, pokud byste se rozhodli takový projekt rozjet i ve Vašem městě, přečtěte si následující řádky jak na to.

Vlastní Dead Drops

Budete potřebovat

  • USB flash disk
  • instalatérská páska
  • rychleschnoucí cement
  • malý šroubovák

Postup

První, co musíte udělat, je, že nahrajete na disk textové soubory, které budou obsahovat informace, jak projekt funguje a jak USB používat. Na disk nenahrávejte žádné další soubory, to už je úkolem dalších, kteří by na oplátku neměli z disku nic mazat nebo do něj nahrávat nějaké škodlivé soubory…
Nyní přejdeme k přípravě disku, ten je třeba oddělit od jeho obalu. K tomu Vám postačí malý šroubováček. Následně je třeba obalit disk páskou, aby byl co nejvíce vodotěsný (budete ho vkládat do vlhkého cementu).

1

Další fází je umístění disku. Úplně nedoporučujeme provádět nepovolené stavební úpravy (vrtání otvorů) a umisťování disků v místech, kde nemáte předem poskytnuto schválení majitele objektu.
Nicméně, pokud takový otvor najdete, umístěte do něj připravený disk a otvor zaplňte cementem tak, aby byl disk napevno upevněn. Cement se samozřejmě nesmí dostat do disku.

2

Na internetu existuje také seznam Dead Drops, který vždy obsahuje veškeré podrobnosti o daném disku. Je to mapa, kam můžete informace o disku nahrát i vy, a to včetně fotografií, adresy, velikosti disku a souřadnic.

3

Zdroj(e) informací a obrázků: Distractify, Instructables, Moma, Haniv Inside, Facebook

Sdílet článek