Automatizace ve výrobě značně zpřesní a zkvalitní práci

řízení technologie

Každá modernizace pracovních postupů znamená krok dopředu. Zdokonalování provází lidstvo od jeho počátku, protože poradit si uměl už předchůdce člověka. A v době kamenné lidé běžně používali pazourek, trochu si s ním pohráli a měli zbraň i pracovní nástroj zároveň. Člověk jako tvor přemýšlivý vždy uvažoval, jak si práci zjednodušit. A platí to i v současné době, kdy průmyslové výrobě vládne automatizace.

Z jeskyně až po moderní průmyslovou halu

Od pazourku jsme se velkým skokem dostali až k použití techniky, kterou můžeme označit jako samočinné řídicí systémy. Ovšem automatizaci předcházela mechanizace, jež lidem poskytla zařízení, aby jejich práce byla jednodušší. Automatizace naproti tomu zmenšuje potřebu přítomnosti člověka ve výrobě nebo jakékoliv jiné činnosti, kde je použitá. Nemůžeme ale na ni pohlížet pohledem, že lidem práci bere. Ve skutečnosti totiž automatizace napomáhá lidem k tomu, aby technologické procesy byly efektivní a hlavně bezpečné. Díky tomu je možné vyrábět více a kvalitněji s menší chybovostí, což šetří firmám peníze. Pro pracovníky automatizace znamená především ulehčení fyzické práce s většími nároky na zkušenosti s obsluhou těchto počítačem řízených strojů.

Co si představit pod pojmem řídicí systémy?

Pro laika věci neznalého lze říct, že řízení technologie se skládá z ovládacích panelů a centrální řídicí jednotky. Tento specializovaný počítač nejprve přijímá příkazy a pak je vysílá k jednotlivým přístrojům. V praxi to znamená, že jedno ovládací prostředí řídí více různých zařízení. Jejich nedílnou součástí je také diagnostika poruch, díky které pak obsluha automatizovaného strojů může lehce sledovat stav zařízení a reagovat podle toho. Mezi významné hráče v této oblasti průmyslové výroby patří zejména řídicí systémy Unitronics s několika modelovými řadami nebo Siemens. Uplatnění naleznou ve strojírenství, v chemickém průmyslu, zemědělství i energetice.