Spousta českých firem působí v Německu, populární je to zejména v oboru stavebnictví. Stavební firmy si však často nejsou vědomy všech povinností, které musí v zahraničí splnit. Je třeba se nahlásit na úřadech a odevzdávat výkazy. Jednou z prvních nezbytností k vyřízení je Steuernummer neboli německé daňové číslo.
Ať už v Německu ve stavebnictví působíte jako s.r.o. nebo OSVČ, odběratel vašich služeb je povinen strhávat 15 % z každé faktury a také odvádět stavební daň. Je zbytečné se o těch 15 % nechat okrádat, když můžete získat celou částku. Musíte však požádat o osvobození od stavební srážkové daně a k tomu právě potřebujete německé daňové číslo Steuernummer.
Pozor, osvobození od srážkové daně by měli mít i subdodavatelé!
Jestliže využíváte subdodavatele bez osvobození, musíte jim z faktur srážkovou daň strhávat a odvádět ji daňovému úřadu. Ideální tedy je, když i svým subdodavatelům poradíte, aby si vyřídili osvobození (v němčině se mu říká Freistellung).
Ideální je vyřídit si daňové číslo ještě před začátkem podnikání
Na působení v Německu je ideální připravit se předem, osvobození od srážkové daně spolu s německým daňovým číslem byste si měli zařídit ještě předtím, než začnete v Německu působit.
K vyřízení si připravte registraci vaší s.r.o. či živnosti v ČR, respektive živnostenský list / výpis z obchodního rejstříku a potvrzení o daňovém domicilu. Potřebujete ještě smlouvu či objednávku práce v Německu, podle ní daňový úřad zjistí, zda potřebujete registraci.
Daňovým číslem vše teprve začíná
Kromě daňového čísla budete pro podnikání ve stavebnictví v Německu muset vyřídit celou řadu dalších formalit. Jestliže sem vysíláte zaměstnance, musíte je nahlásit na celní úřad a německý fond dovolené. Vykonáváte-li regulovanou činnost, jste povinni přihlásit se do řemeslnické komory.
Nenechte se však těmito povinnostmi odradit, mohou je za vás vyřídit jiní. Obraťte se na firmu TJ-Legal, která se v komunikaci s německými úřady pohybuje jako ryba ve vodě.