Pokud se ocitneme v situaci, kdy nejme schopni dostát svým závazkům vůči věřitelům, s největší pravděpodobností se dříve nebo později budeme potýkat s vážnými existenčními problémy. Jenže právě špatná finanční minulost nás může v budoucnu překvapit ve chvíli, kdy to nejméně čekáme. Právě naše platební morálka do značné míry ovlivňuje, jak na nás budou v bankovních institucích pohlížet.
Zatímco bezproblémový žadatel získá úvěr až překvapivě snadno, rizikový žadatel může odejít s nepořízenou. A tak se tito neúspěšný žadatelé svěřují do rukou nebankovních společností, které jsou v mnohých ohledech benevolentnější. Portál Lundea tyto půjčky detailně porovnal.
Na trhu je možné setkat se v současnosti hned s několika typy rychlých půjček. Velmi oblíbenou je tzv. půjčka bez registru, která je určena právě pro rizikové žadatele. Dále půjčka bez doložení příjmu, kterou nejčastěji využívají žadatelé, kteří se nachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, případně pokus nemohou doložit výši svých měsíčních příjmů. Poslední typ představuje tzv. půjčka v hotovosti, kdy jsou peníze složeny hned při podpisu úvěrové smlouvy.
Pokud bychom se na četnost jednotlivých úvěrů podívali z procentuálního hlediska, tak největší zastoupení představují samozřejmě hypoteční úvěry (13%), v těsném závěsu za nimi jsou spotřebitelské úvěry a leasingy (10%) a nakonec obojí současně (4%).
Rychlá půjčka povětšinou řeší nečekané měsíční výdaje či překlenuje dobu do další výplaty. Jak je tomu ale v případě hypotéky? Hypoteční úvěr je určen výhradně k financování vlastního bydlení, pro lepší přehlednost je možné využít tzv. hypoteční kalkulačky. Ta vám pomůže lépe se zorientovat ve světě hypotečních úvěrů. Jedná se o jakousi dlouhodobou půjčku se zástavou nemovitosti, která v případě nesplácení může kdykoliv propadnout věřiteli. Nemovitost v dražbě se pak prodá za zlomek její kupní ceny.